Politicile agresive ale Rusiei și Chinei amenință navigația maritimă la nivel mondial. „Ordinea mondială se prăbușește”

Data publicării:
Vase transport maritim
Vase transport maritim. Foto Profimedia

Dacă Rusia reușește să se impună în războiul împotriva Ucrainei, va exista o amenințare reală la adresa navigației maritime libere la nivel mondial.

Opinia a fost exprimată de Oleksandr Khara, director executiv la Centrul pentru Strategii de Apărare, care a vorbit la cel de-al 5-lea forum ucraineano-japonez organizat de Centrul Noua Europă, relatează Ukrinform.

„Dacă Rusia prevalează și Statele Unite îi ajută în Ucraina, putem uita de libera navigație”, a declarat expertul în politică externă și de securitate.

În opinia sa, amenințarea la adresa liberei navigații provine din politica agresivă dusă de Rusia și China, pe care SUA nu fac decât să o încurajeze prin inacțiunea sa.

„China adoptă practicile Federației Ruse: recent au efectuat exerciții navale în zona economică exclusivă a Australiei. Și nici măcar nu au avertizat pe nimeni, așa cum ar fi trebuit, prin intermediul Organizației Maritime Internaționale, cu privire la ceea ce se va întâmpla acolo”, a spus Khara.

Expertul a adăugat că astfel de exerciții au loc în mod regulat în largul coastelor Japoniei și Taiwanului, astfel încât, potrivit perspectivei sale, fiecare țară ar trebui să cheltuiască fonduri suplimentare pentru a asigura siguranța navigației.

Khara a concluzionat că ordinea globală se prăbușește și că „SUA accelerează procesul”.

După cum Ukrinform a raportat anterior, Armata Populară de Eliberare a Chinei a efectuat săptămâna trecută exerciții rapide în largul coastei Taiwanului, implicând 32 de aeronave de luptă și mai multe nave de război.

Ministerul Apărării din Taiwan a declarat că armata chineză a anunțat fără avertisment că desfășoară exerciții cu foc real periculos de aproape de insulă, punând în pericol navigația civilă și traficul aerian în Strâmtoarea Taiwan.

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cele 5 oraşe strategice din România. Harta mobilității militare, pe aici s-ar putea deplasa rapid trupele NATO
Digi FM
Mihai Bendeac îl „înțeapă” din nou pe Dan Negru: „Nu am nevoie de sabie ca să-l înving”. De unde a pornit...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Alina Sorescu, răvășitoare într-o rochie cu spatele gol, la petrecerea dată de ziua ei: „Am vrut să...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Fiul Priscillei Presley, criticat după ce a cerut donații pentru o afacere: „Dacă aș investi tot ce am, aș...
Adevarul
Viața controversată a împărătesei despre care cronicarii au scris cele mai scandaloase povești
Newsweek
Anunț îngrijorător de la Casa de Pensii: Unul din doi pensionari are probleme cu pensia. Despre ce e vorba?
Digi FM
Cui îi va lăsa Mirabela Dauer averea. De ce spune că bunurile materiale nu mai au nicio valoare pentru ea
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Semnale misterioase din galaxie i-au pus la lucru pe astronomi. O nouă descoperire ar putea explica una...
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Sandra Bullock crede că Nicole Kidman e "liberă, sălbatică și aventuroasă", exact ca personajul din filmul...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...