Președintele Parlamentului din R. Moldova a cerut scuze pentru adoptarea târzie a limbii române ca limbă oficială

Data publicării:
Igor-Grosu
Preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu. Foto: Inquam Photos / George Călin

Preşedintele Parlamentului de la Chişinău, Igor Grosu, şi-a cerut scuze pentru adoptarea cu întârziere a legii prin care limba română a fost declarată limba oficială a Republicii Moldova.

El a declarat, în cadrul unei ceremonii organizate în localitatea Ialoveni, cu ocazia împlinirii a 105 ani de la Unirea Basarabiei cu România, că Republica Moldova îşi doreşte să facă parte din „lumea civilizată, din lumea păcii şi nu din lumea războiului şi lumea minciunii”.

„Domnul preşedinte Ciolacu a menţionat aici despre o decizie care vizează limba română. Eu trebuie să recunosc şi să îmi cer scuze că noi târziu am adoptat-o, dar - vorba aceea- mai bine mai târziu decât deloc.

Ţi-am spus-o şi le-o spun la cei care, chiar dacă nu au curajul să spună public că e limba română, dar ei sunt siguri că e limba română, ca să fii respectat la tine acasă, în Europa, în lumea asta, trebuie să ştii ce limbă vorbeşti, trebuie să ştii din ce neam faci parte, să-ţi ştii istoria şi numai aşa, prin astfel de decizii, chiar şi întârziate, vom putea face parte din lumea civilizată, din lumea păcii şi nu din lumea războiului şi lumea minciunii”, a afirmat Grosu.

La ceremonia de dezvelire a busturilor lui Alexandru Marghiloman şi Ion Inculeţ, amplasate în Parcul „Sfatul Ţării” din municipiul Ialoveni, au luat parte şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, dar şi ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu.

Alexandru Marghiloman a fost premierul României în perioada Unirii de la 27 martie 1918, în timp ce Ion Inculeţ deţinea funcţia de preşedinte al Sfatului Ţării de la Chişinău, guvernul provizoriu al Republicii Democratice Moldovenești, care și-a declarat independența față de Imperiul Rus în condițiile dezintegrării acestuia pe finalul Primului Război Mondial.

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Șoselele din România unde sunt amplasate radarele e-SIGUR. Cât plătești dacă depășești viteza
Digi FM
Nu a fost lăsată să urce în avion spre Bali din cauza unui detaliu aproape invizibil din pașaport. A costat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Selena Gomez și mama ei, date în judecată pentru fraudă. Ce acuzații grave li se aduc
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Jon Hamm, la plajă cu soția. Actorul din „Mad Men” urmează să devină tată pentru prima dată, la vârsta de 55...
Adevarul
De ce poartă curierii nepalezi geci și mănuși la 40 de grade. Explicația medicului
Newsweek
Casa de Pensii anunță: Ce documente trebuie să depună o categorie de români ca să iasă mai repede la pensie?
Digi FM
Doi pensionari din Roma fac senzație pe internet după ce au fost filmați dansând în stradă. Ce mesaj au...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte...
Digi Animal World
De ce acest teckel nu se atinge de mâncare imediat. Refuză să mănânce până când stăpâna lui face un gest...
Film Now
Linda Gray, de la Sue Ellen Ewing la rolul de menajeră. Motivul pentru care regizorii o refuzau după faima...
UTV
Cătălin Botezatu critică dur femeile care exagereaza cu operațiile estetice. „Toate vor să arate precum...