Primul camion cu combustibil intră în Gaza, alte două așteaptă la granița cu Egipt

Data publicării:
profimedia-0815284717
Punctul de la Rafah s-a deschis pentru intrarea convoaielor umanitare începând din 21 octombrie. Foto: Profimedia Images

Primul camion care va livra combustibil Fâşiei Gaza de la impunerea de către Israel a unui asediu total asupra enclavei, pe fondul războiului său cu Hamas, a traversat miercuri punctul de trecere a frontierei de la Rafah, dintre enclava palestiniană şi Egipt, au declarat două surse de securitate egiptene, citate de Reuters.

Martori au declarat că alte două camioane erau staţionate de partea egipteană a punctului de trecere de la Rafah, aşteptând să intre în Gaza.

Livrări limitate de ajutor umanitar au trecut graniţa dintre Egipt şi Gaza începând din 21 octombrie, dar Israelul a refuzat să permită intrarea de combustibil.

În ultimele zile, Naţiunile Unite au avertizat că vor fi nevoie să-şi înceteze operaţiunile umanitare, inclusiv distribuirea de ajutoare în interiorul Gazei, pe măsură ce rezervele lor de combustibil se împuţinau.

Marţi, un camion cu combustibil a sosit la Rafah, care leagă Gaza de Egipt, pentru a încărca camioanele Agenţiei ONU pentru Refugiaţii Palestinieni (UNRWA), au informat surse umanitare, citate de EFE.

Pe de altă parte, ONG-ul egiptean Sinai for Human Rights, cu sediul la Londra, a indicat - citând o sursă anonimă - că miercuri s-a ajuns la un acord între părţi care prevede "intrarea în cantităţi limitate de combustibil începând chiar din această miercuri în Fâşia Gaza, având ca destinaţie agenţiile ONU" care operează acolo.

Comisarul general al UNRWA Philippe Lazzarini a reiterat marţi seară într-un comunicat că "depozitul de combustibil este gol" şi că, "fără combustibil, operaţiunea umanitară din Gaza se apropie de sfârşit", în ciuda faptului că agenţia a raţionalizat rezervele de combustibil în ultimele săptămâni şi a accesat rezerve limitate din Fâşie în coordonare cu autorităţile israeliene.

Din 7 octombrie, de la izbucnirea războiului, ca urmare a atacului grupării islamiste Hamas asupra sudului Israelului care s-a soldat cu circa 1.200 de morţi pe teritoriul israelian, în Fâşia Gaza nu a intrat niciun camion încărcat cu combustibil, esenţial pentru funcţionarea spitalelor, brutăriilor şi uzinelor de purificare a apei, din cauza opoziţiei manifestate de Israel care se teme că acest combustibil ar putea ajunge la Hamas.

Din cauza penuriei de combustibil, multe spitale din enclava palestiniană au fost nevoite să-şi suspende sau să-şi reducă serviciile de sănătate. 

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Facultatea din România la care nu mai vrea nimeni să înveţe. A pierdut aproape jumătate din studenţi
Digi FM
Ioana Țiriac, vacanță de lux în Saint-Tropez. Cât costă o singură noapte la hotelul cu aspect de castel ales...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce nu-i lipsește Monicăi Anghel din frigider, după ce a slăbit 40 kg: “Știu ce să mănânc. Nu mai fac ca...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Cum arată Dustin Hoffman în 2026, la 89 de ani. Cele mai bune filme și rolurile de Oscar
Adevarul
Moody’s a cruțat România. Acum politicienii pot strica tot. Avertismentul analiștilor
Newsweek
Anunțul lui Nicușor Dan deschide calea spre creșterea pensiilor. Pensionarii, prima veste bună după 2 ani
Digi FM
Ce riscă bărbatul care a desenat o declarație de dragoste pe o stâncă din Transfăgărășan. Are 55 de ani și e...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Rinichii, printre primii afectați de caniculă. Câtă apă trebuie să bem, de fapt, vara și la ce alimente să...
Digi Animal World
A lăsat geamul mașinii deschis peste noapte, iar când s-a trezit a găsit animalul atârnat de volan: „Noroc că...
Film Now
Matt Damon, eclipsat de frumoasa lui soție, pe covorul roșu. Tablou superb de familie alături de două dintre...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine