Primul uragan al anului amenință Mexicul. Ar putea lovi zonele turistice de pe coastă cu 200 de kilometri pe oră

Data publicării:
uragan mexic
Primul uragan al anului amenință Mexicul. Ar putea lovi zonele turistice de pe coastă cu 200 de kilometri pe oră. FOTO: Profimedia Images

Un ciclon format în Pacific amenință să lovească astăzi orașele turistice de pe coasta Mexicul ca un uragan de categoria 3. A primit numele Agatha și este primul din acest an format în vestul Atlanticului. Acum este de categoria 2 și are viteze ale vântului de 175 de kilometri pe oră, dar ar putea atinge în curând 200 de kilometri pe oră.

Se apropie de uscat cu 4 kilometri pe oră și, pentru că înaintează atât de lent, are timp să adune multă energie din ocean.

Meteorologii au avertizat că va produce inundații periculoase pe coastă, alunecări de teren și valuri uriașe. Temperatura ridicată a apelor mării, de peste 31 de grade în largul coastelor statelor Oaxaca şi Guerrero din sudul Mexicului şi mişcarea lentă ar putea împinge Agatha până în categoria 3, cu rafale de până la 200 kilometri la oră, a estimat meteorologul Alejandra Méndez.

"Este prevăzut ca uraganul să ajungă la ţărm probabil de categoria 3 între Puerto Escondido şi Huatulco, în Oaxaca", a adăugat ea.

Se aşteaptă ca impactul să aibă loc luni după-amiază. Uraganul va provoca ploi abundente în zonele statelor Chiapas şi Oaxaca (sud) şi în regiunile statelor vecine Guerrero şi Tabasco (sud-est).

Mexicul este lovit în fiecare an de cicloane tropicale pe coastele sale la Pacific şi Atlantic, de obicei între mai şi noiembrie.

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Durerea apărută după câteva înghițituri de alcool i-a schimbat complet viața: „Într-o clipă eram bine, în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
O prietenie rară la Hollywood. Taylor Swift, eseu dedicat „empaticei” Dakota Johnson, în „Time”: „Pot garanta...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
Un fost consilier al lui Trump spune că președintele SUA prezintă semne de declin cognitiv accelerat: „Este...
Newsweek
Sfârșitul Europei. Populația scade cu 50.000.000 de persoane. Pensiile nu se pot plăti. România prinsă în horă
Digi FM
O tânără de 23 de ani spune că inteligența artificială i-a salvat viața, după ce medicii au diagnosticat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...