Procurorul general al SUA: Administraţia Trump va cere pedeapsa cu moartea ori de câte ori va fi posibil

Data publicării:
Washington, United States. 24th Mar, 2025. US Attorney General Pam Bondi speaks during a meeting with President Donald Trump and members of his Cabinet in the Cabinet Room at the White House in Washington, DC on March 24, 2025. (Photo by Samuel Corum/Pool
Procurorul general al SUA Pam Bondi. Sursa foto: Profimedia Images

Procurorul general al SUA, Pam Bondi, şi-a apărat duminică decizia de a cere pedeapsa cu moartea pentru presupusul ucigaş al unui şef din domeniul asigurărilor de sănătate, argumentând că administraţia Trump va face acest lucru „ori de câte ori este posibil”, relatează AFP.

„Instrucţiunile preşedintelui sunt foarte clare: trebuie să cerem pedeapsa cu moartea ori de câte ori este posibil”, a declarat Pam Bondi la Fox News.

Imediat ce a revenit la Casa Albă, la 20 ianuarie, Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care se solicită sistematic pedeapsa cu moartea pentru cele mai grave infracţiuni, precum şi pentru uciderea poliţiştilor sau pentru infracţiunile comise de străini fără forme legale.

La 1 aprilie, procurorul general a anunţat că a cerut procurorilor federali care investighează cazul să solicite pedeapsa cu moartea în cazul lui Luigi Mangione, acuzat de uciderea, la 4 decembrie, la New York, a lui Brian Thompson, directorul general al UnitedHealthcare, cel mai mare asigurător privat de sănătate din Statele Unite, potrivit News.ro. 

Uciderea cu sânge rece a şefului în vârstă de 50 de ani, care era căsătorit şi avea doi copii, a şocat lumea, imaginile surprinse de camerele de supraveghere devenind virale.

Dar numeroase reacţii au arătat, de asemenea, furia profundă a americanilor faţă de programele de asigurări de sănătate, care sunt acuzate că favorizează profiturile în detrimentul îngrijirii, refuzând rambursările sau prelungind procedurile.

De la arestarea sa, Luigi Mangione a beneficiat de un val de simpatie pe reţelele sociale, cu cuvinte-cheie precum „#freeluigi”. În timpul audierilor în care a apărut, câteva zeci de manifestanţi s-au adunat în faţa instanţei pentru a denunţa sectorul asigurărilor private de sănătate.

„Dacă a existat vreodată un caz în care pedeapsa cu moartea este justificată, acesta este”, i-a spus Pam Bondi prezentatoarei Shannon Bream, descriind sprijinul unor tineri pentru presupusul ucigaş drept „greşit”. „Vom solicita pedeapsa cu moartea ori de câte ori va fi posibil”, a insistat ea.

Editor : C.L.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Câte ore pe zi ai voie să muncești dacă ai două contracte la aceeași firmă. Ce prevede Codul Muncii
Digi FM
Daciana Sârbu, despre deschiderea de a-și asuma o relație cu un bărbat mai tânăr după divorț: "Toată viața am...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Dulce María în 2026. Artista din Rebelde, declarații neașteptate: „Nu-mi imaginam că voi fi...
Film Now
Joshua Jackson, despre moartea lui James Van Der Beek, colegul lui din „Dawson’s Creek”: „Pierderea este...
Adevarul
Ce va pune capăt războiului SUA împotriva Iranului, potrivit unui înalt oficial iranian
Newsweek
Ministerul Muncii contrazice guvernul: 3.000.000 pensionari iau ajutor la pensie până la 1.000 lei DOCUMENT
Digi FM
Motivul pentru care Șerban Huidu nu a făcut închisoare pentru accidentul cu trei morți din 2011: „Cu asta am...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cât timp durează, de fapt, să te îndrăgostești? Iată ce spune știința
Digi Animal World
A pornit mașina de spălat și a auzit țipete din interior. Când a deschis, a realizat imediat că făcuse o...
Film Now
Quentin Tarantino o pune la zid pe Rosanna Arquette după criticile privind limbajul rasist: „Ai acceptat...
UTV
Theo Rose a publicat imagini rare cu mama ei. Artista spune că Nina Diaconu „a devenit mai frumoasă odată cu...