Republica Moldova declară stare de urgență în sectorul energetic. Cum explică guvernul de la Chișinău decizia

Data actualizării: Data publicării:
Dorin Recean, prim-ministrul Republicii Moldova
Dorin Recean, prim-ministrul Republicii Moldova. Foto: Profimedia Images

Republica Moldova urmează să instituie starea de urgenţă în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu 16 decembrie, a anunțat miercuri guvernul de la Chişinău. Decizia e luată pe fondul incertitudinii privind livrările de gaze naturale de către compania rusă Gazprom către regiunea transnistreană şi atacurilor ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina, precizează Executivul, potrivit Agerpres. 

„Această măsură este necesară în contextul riscurilor majore la adresa securităţii energetice a Republicii Moldova şi eventualelor efecte de ordin umanitar în stânga Nistrului, determinate de incertitudinea privind livrările de gaze naturale de către Gazprom către regiunea transnistreană”, se arată într-un comunicat al guvernului de la Chişinău.

Chiar dacă Ucraina nu va mai prelungi după 1 ianuarie 2025 acordul privind tranzitul gazului rusesc, „nu există nicio problemă de tranzit - sunt căi de livrare a gazului natural către Republica Moldova şi către stânga Nistrului”, precizează executivul, făcând referire la rute alternative, cum ar fi cea prin Turcia.

Pe de altă parte însă, Gazprom solicită Republicii Moldova plata unei pretinse datorii istorice de circa 700 de milioane de dolari, datorie nerecunoscută de guvernul de la Chişinău.

Centrala electrică de la Cuciurgan, din regiunea separatistă Transnistria, produce pe baza gazelor ruseşti mare parte din energia necesară Republicii Moldova, respectiv circa 80% din necesarul de energie pe malul drept al Nistrului, prin urmare sistarea livrării gazului furnizat de Gazprom ar provoca o criză energetică.

„Dacă intenţia Gazpromului se va materializa, ea se va solda cu o criză umanitară care vine din două surse. Prima este lipsa de resurse energetice pentru necesităţile de bază, în mijloc de iarnă. Al doilea lucru este lipsa de venituri pentru aceşti oameni ca să-şi cumpere bunurile de bază. Acesta este contextul şi problemele care trebuie să le rezolve Guvernul Republicii Moldova”, a declarat premierul moldovean Dorin Recean.

„Capacitatea de import a energiei electrice în ţara noastră este limitată la 315 MW prin interconexiunea cu România, insuficientă pentru a acoperi cererea în orele de vârf. Vulnerabilitatea este accentuată de faptul că linia electrică de interconectare Isaccea-Vulcăneşti traversează teritoriul Ucrainei, ceea ce o face susceptibilă la întreruperi în cazul unor noi atacuri asupra infrastructurii energetice din ţara vecină”, explică guvernul de la Chişinău.

„Totodată, în lipsa gazelor naturale de la Gazprom, Centrala Termoelectrică de la Cuciurgan (MGRES) nu va putea asigura producţia necesară de energie electrică în aceleaşi condiţii. Astfel chiar şi în condiţiile în care va fi acoperit deficitul creat de energie electrică pe întreg teritoriul ţării, preţul acesteia va fi afectat semnificativ mai ales pentru locuitorii din stânga Nistrului”, adaugă guvernul.

„Pe parcursul stării de urgenţă, Comisia pentru Situaţii Excepţionale va putea adopta măsuri urgente pentru a aloca resurse financiare şi a coordona acţiunile necesare în vederea asigurării resurselor energetice, dar şi a depăşirii consecinţelor umanitare ale acesteia”, se mai arată în comunicat.

Editor : C.L.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum arată apartamentul în care va locui Klaus Iohannis în Bucureşti? Marcel Ciolacu, dezvăluire neaşteptată
Digi FM
Un tânăr care se plimba cu caiacul, înghițit de o balenă și eliberat nevătămat. Momentele incredibile...
Pro FM
Ce ar fi determinat despărțirea dintre Bianca Censori și Kanye West. Apropiat: „S-a săturat, a fost picătura...
Film Now
Salma Hayek a publicat poze din anii '90, în care apare fără haine, și a stârnit reacții cu nemiluita. 1,3...
Adevarul
Ţara care foloseşte cele mai multe fusuri orare din lume, 12, se află în Europa. Indiciu: nu este Rusia
Newsweek
Minstrul muncii, după tăierea tuturor pensiilor cu 12%. „Am modernizat sistemul de pensii”
Digi FM
Elon Musk, tată pentru a 13-a oară, alături de o tânără de 26 de ani. Reacția miliardarului, după ce mama a...
Digi World
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele...
Digi Animal World
Momentul emoționant în care un câine află că stăpâna sa este însărcinată. Imaginile inedite fac furori pe Tik...
Film Now
Cum arată viața lui Richard Gere de când s-a mutat în Spania. Soția lui a făcut publice imagini rare pe...
UTV
Reacția lui Alexandru Ciucu după dezvăluirile Alinei Sorescu despre mariajul lor. „Nu înțeleg de ce trebuie...