Responsabil NATO: Complotul vizând asasinarea directorului general al Rheinmetall face parte dintr-o campanie de sabotaj

Data publicării:
James Appathurai
James Appathurai. Foto: Profimedia

Actele de sabotaj întreprinse în ultimii ani împotriva Alianţei Nord-Atlantice au cuprins ameninţări de comploturi privind asasinarea unor şefi de companii, ca în cazul directorului general al producătorului german de armament Rheinmetall, a declarat marţi un înalt responsabil al NATO, potrivit Reuters.

Exprimându-se în faţa Parlamentului European, secretarul general adjunct al NATO pentru inovare, ameninţări hibride şi cibernetice, James Appathurai, a confirmat ameninţarea la adresa directorului general al Rheinmetall, Armin Papperger, care fusese semnalată până acum doar de media.

Această campanie de sabotaj a inclus "deraieri de trenuri, acte de incendiere, atacuri asupra proprietăţilor unor oameni politici, ameninţări de comploturi privind asasinarea unor şefi de companii, cum ar fi şeful Rheinmetall, dar au existat şi alte comploturi de acest gen", a detaliat el.

CNN relata în iulie că un complot privind uciderea lui Papperger făcea parte dintr-o serie de planuri ale guvernului rus de a asasina directori din industria de apărare din întreaga Europă care sprijineau efortul de război al Ucrainei, acuzaţie respinsă de Kremlin.

Appathurai a afirmat că Occidentul a reuşit în trecut să împiedice Rusia să comită acte de sabotaj prin stabilirea unor linii roşii la cel mai înalt nivel, ca atunci când dispozitive incendiare destinate zborurilor DHL au fost detectate într-un depozit german.

"Ei pot fi descurajaţi dacă identificaţi între voi care sunt liniile roşii, iar apoi acest lucru este comunicat eficient şi nu neapărat în mod public", a adăugat responsabilul NATO.

Ce soluție se propune

Occidentul nu va accepta drept normalitate nivelul actual de sabotaj, pe care Alianţa Nord-Atlantică îl califică drept un nivel record, a declarat Appathurai, adăugând că în rândul aliaţilor există convingerea clară "că trebuie să fim mai fermi" în abordarea incidentelor repetate din Marea Baltică.

Referitor la atribuirea responsabilităţii, Appathurai a sugerat că NATO ar trebui să devină mai asertivă şi să nu aştepte neapărat sfârşitul unei anchete a poliţiei, care ar putea dura şase sau şapte luni, înainte de a trece la acţiune.

"Din punctul nostru de vedere, atribuirea este importantă, dar nu poate fi un obstacol pentru a (re)acţiona", a subliniat el, adăugând că NATO trebuie să acţioneze în cazul în care infrastructura subacvatică continuă să fie afectată din cauza navelor "flotei fantomă" a Rusiei care îşi târăsc ancorele pe o sută de kilometri de-a lungul oceanului.

"Activităţi economice în valoare de zece trilioane de dolari trec prin cabluri submarine, dintre care patru trilioane traversează Atlanticul", a avertizat Appathurai. "Dacă acestea sunt întrerupte, pagubele economice rezultate sunt majore", a spus el.

NATO încearcă să se pună de acord asupra unei strategii pentru abordarea ameninţărilor hibride înainte de summitul Alianţei Nord-Atlantice de la Haga, preconizat să aibă loc la sfârşitul lunii iunie. 

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Rodica Stănoiu ar fi trăit ca-n Iad cu iubitul mai tânăr! Cum a ajuns la spital: 'Îi era frică de el'. Ce îi...
Digi FM
Chris Pratt, despre împrejurarea inedită în care a cunoscut-o pe fiica lui Arnold Schwarzenegger, actuala lui...
Pro FM
Sam Asghari o respectă pe Britney Spears chiar și după divorț: „E cel mai important lucru pentru mine”...
Film Now
Cum s-a schimbat viața Margot Robbie după ce a devenit mamă. Actrița, extrem de fermă: „Am stabilit noi...
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și...
Newsweek
În ce ordine bagă băncile pensiile și bonusul de 400 de lei pe card? Care pensionari nu iau azi banii?
Digi FM
Casa Albă, în haine de sărbătoare, în ciuda demolărilor ordonate de Trump. Cum a decorat Melania de Crăciun
Digi World
A fost descoperită cea mai veche dovadă a producerii focului. Momentul-cheie din evoluţia umanităţii s-a...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
Cum au reacționat copiii lui Gwyneth Paltrow la scenele de sărut cu Timothée Chalamet: „Doamne, nu vreau să...
UTV
Elena Vîșcu iubește din nou. Fosta soție a lui CRBL are un nou iubit, la un an și jumătate după divorț