Românii din Spania ar putea primi dublă cetățenie. Bucureștiul și Madridul pregătesc o ședință comună de guvern

Data publicării:
Bogdan Aurescu priveste la obiectiv.
Bogdan Aurescu, ministrul afacerilor externe. Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a discutat vineri la telefon cu omologul său spaniol, Arancha Gonzalez Laya, iar șeful diplomației române a abordat și subiectul românilor care muncesc și trăiesc în Spania și care și-ar dori să aibă dublă cetățenie.

Ministrul Bogdan Aurescu a pledat pentru identificarea unei soluţii juridice pentru ca românii din Spania care îşi doresc acest lucru să poată deţine dubla cetăţenie română şi spaniolă, acesta fiind un deziderat constant al membrilor comunităţii române din această ţară, se menționează într-un comunicat al MAE, citat de Agerpres.

Șeful diplomaţiei române s-a referit, totodată, la rolul esenţial al comunităţii româneşti în domenii-cheie ale economiei spaniole şi a mulţumit părţii spaniole pentru sprijinul oferit în vederea bunei integrări a cetăţenilor români care trăiesc şi lucrează în Spania.

Ministrul Bogdan Aurescu a mulțumit autorităţilor spaniole și pentru sprijinul oferit pe perioada pandemiei în ceea ce priveşte mobilitatea cetăţenilor români către şi dinspre Spania, mai ales ţinând cont de numărul crescut al comunităţii şi de interesul predilect pentru această destinaţie. La rândul său, ministrul spaniol a evidenţiat excelenta colaborare pe linie consulară în toată această perioadă complexă şi a exprimat convingerea că aceasta va continua şi în perioada următoare.

Ministrul spaniol de externe, invitat la București

Ministrul român i-a adresat omologului spaniol invitaţia de a efectua o vizită la Bucureşti, de îndată ce condiţiile o vor permite, pentru a discuta, în detaliu, subiectele de interes comun pentru cele două state şi pentru a pregăti agenda şedinţei interguvernamentale comune, cu accent pe stimularea investiţiilor, a schimburilor comerciale şi culturale. Invitaţia a fost acceptată de omologul spaniol.

În cadrul convorbirii a fost salutată cooperarea româno-spaniolă foarte bună în contextul generat de pandemia de COVID-19. Bogdan Aurescu și Arancha Gonzalez Laya au trecut în revistă măsurile luate de ambele state pe plan intern în vederea contracarării efectelor crizei în plan sanitar, economic şi social.

Miniştrii român şi spaniol au salutat totodată acordul obţinut la Consiliul European din luna iulie privind bugetul multianual al Uniunii Europene pentru perioada 2021-2027 şi Planul european pentru relansare economică, de natură să asigure îndeplinirea principalelor obiective de dezvoltare ale celor două ţări.

Editare web: Luana Păvălucă

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Câți bani trebuie să ai puși deoparte pentru situații de urgență. Calculul în funcţie de salariu care dă de...
Digi FM
Criza kerosenului: un expert în aviație explică la ce să ne așteptăm pe aeroporturi în această vară
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce au descoperit fanii în „Thriller” după 40 de ani. Detaliul subtil care a trecut neobservat ani la rând: „E...
Film Now
„Scary Movie” înregistrează cel mai bun debut din istoria seriei: încasări de 55 de milioane de dolari la box...
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
Newsweek
Ajutor la pensie de la noul guvern. TVA la medicamente de 5%. Șanse mari pentru indexarea pensiilor
Digi FM
Vești bune pentru elevi! Cât durează vacanța de vară în 2026 și când începe noul an școlar
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
O furnică minusculă provoacă îngrijorare în 22 de state. Pentru unii oameni, înțepătura sa poate fi mortală
Film Now
Idris Elba pune capăt speculațiilor despre James Bond, după ani întregi de zvonuri: “Nu am fost niciodată cu...
UTV
Mihai Petre și Elwira au publicat imagini rare de la nuntă. Cum arătau cei doi în urmă cu 18 ani