Rusia își dotează dronele Shahed cu antene chinezești ca să scape de bruiajul ucrainenilor, susține Kievul

Data actualizării: Data publicării:
Military kamikaze drone Shahed in the sky against the background
FOTO: Profimedia

Antenele fabricate în China ajută dronele explozive Shahed ale Rusiei să contracareze mai eficient războiul electronic al Ucrainei, conform relatărilor ucrainene, scrie Business Insider. Dispozitivele sunt antene cu model de recepție controlat sau CRPA (Controlled Reception Pattern Antennae), care sunt sisteme avansate care protejează împotriva bruiajului semnalului sau spoofing - atunci când un semnal GPS fals este trimis către o dronă pentru a o face să devieze de la curs.

Ucraina a raportat încă din ianuarie că antenele chinezești au fost găsite în dronele Shahed. Vladislav Vlasiuk, un consilier al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a declarat la momentul respectiv că dispozitivele au fost probabil fabricate inițial pentru a fi utlizate în agricultură.

Cu toate acestea, Serghei „Flash” Beskrestnov, un popular specialist în tehnologie radio din Ucraina, a declarat vineri că săptămâna trecută a fost găsită o dronă Shahed cu cel mai avansat dispozitiv antibruiaj chinezesc de până acum.

El a postat o fotografie a unei antene circulare cu 16 elemente, care sunt părțile unei antene care gestionează semnalele. Dispozitivele găsite în ianuarie, în comparație, aveau opt elemente.

O antenă cu mai multe elemente ajută de obicei dronele să facă față bruiajelor mai puternice și mai multor semnale de spoofing simultan.

„Acesta este primul caz înregistrat de utilizare a acesteia”, a scris Beskrestnov.

Colonelul Iurii Ihnat, un purtător de cuvânt al forțelor aeriene ucrainene, a abordat schimbările tehnice în timpul unei emisiuni difuzate luni de canalul local ICTV.

„Dacă înainte erau opt canale, acum sunt 16, ceea ce înseamnă că sistemele noastre de război electronic trebuie să le suprime”, a spus el.

Ihnat a spus că Ucraina va trebui să răspundă prin creșterea numărului de sisteme de război electronic pe care le implementează.

„Cu cât drona are mai multe antene, cu atât avem nevoie de mai multe sisteme de suprimare. Pe aceasta se concentrează eforturile serioase ale complexului nostru militar-industrial, împreună cu asistența din partea partenerilor și organizațiilor”, a spus el.

Dronele Shahed de concepție iraniană nu au, de obicei, piese precum antene anti-bruiaj chinezești. Rusia folosește o antenă militară cu 12 elemente, Kometa, pe care Ucraina a declarat, de asemenea, că a găsit-o pe o dronă Shahed în februarie.

Apariția dispozitivelor chinezești pe dronele explozive ale Rusiei ar putea oferi indicii cu privire la modul în care baza militar-industrială a Moscovei face față sancțiunilor occidentale care au încercat să întrerupă furnizarea de componente electronice vitale pentru dezvoltarea armelor sale.

Ucraina susține că sancțiunile nu au izolat complet Rusia. În noiembrie, Ucraina a declarat că Moscova desfășura drone momeală echipate cu componente fabricate în Occident, cum ar fi transmițătoarele.

Între timp, Rusia a încercat să își sporească propria producție de drone de atac cu rază lungă de acțiune, după modelul Shahed, pe care s-a bazat în mare măsură pentru lovituri asupra infrastructurii și apărării aeriene ucrainene. O versiune a acestor dispozitive este Geran-2, care este similară cu Shahed-136.

În iulie, Bloomberg a raportat că oficiali europeni au declarat că companii rusești și chineze au încheiat parteneriate pentru a dezvolta o altă astfel de dronă

Editor : B.E.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Descoperire uluitoare într-un câmp românesc: o comoară al lui Ștefan cel Mare, găsită de un arheolog amator...
Digi FM
Ultimele ore din viața papei Francisc: "Nu a suferit, totul s-a petrecut repede". Ce s-a întâmplat după baia...
Pro FM
Alina Sorescu, îngrijorată pentru fiicele ei, care au petrecut Paștele cu tatăl lor: „M-au sunat speriate”
Film Now
Margot Robbie, naturală și superbă în costum de baie, la câteva luni după ce a născut. Relaxare în Australia...
Adevarul
Țara care poate salva România, dacă SUA ne-ar întoarce spatele. Adevărul spus de un diplomat român format la...
Newsweek
Fost premier al României anunță dezastrul: Pensiile și salariile vor scădea cu 35%. Care e motivul?
Digi FM
Cele 10 sfaturi ale papei Francisc pentru o viață cu sens, pace și bucurie
Digi World
Oamenii de ştiinţă susţin că au descoperit „o nouă culoare”. Au numit-o „olo”
Digi Animal World
Motivul pentru care o femeie refuză să plimbe câinele iubitului ei înainte de muncă. Dezvăluirea a stârnit un...
Film Now
Ce s-a întâmplat cu adevărat pe platourile filmelor „Jocurile Foamei”. Scena pe care Jennifer Lawrence o...
UTV
Sofía Vergara, apariție incendiară în bikini la piscină. Actrița în vârstă de 52 de ani e pregătită pentru...