Șeful Pentagonului, Pete Hegseth, afirmă că Statele Unite „nu se bazează pe Europa” în războiul lor împotriva Iranului. El susține, de asemenea, că „europenii au nevoie de strâmtoarea Ormuz mult mai mult” decât americanii, relatează BFM TV.
„Poate ar fi mai bine să vorbească mai puțin, să organizeze mai puține conferințe prestigioase în Europa și să se apuce de treabă. Este mult mai mult lupta lor decât a noastră”, a afirmat Hegseth în cadrul unei conferințe de presă.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Șeful Pentagonului și-a continuat atacul, adăugând că „Europa și Asia se bucură de protecția SUA de zeci de ani. America și lumea liberă au nevoie de aliați capabili și loiali. Vremurile în care se putea profita pe seama altora au trecut”.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
„Am saluta un efort serios din partea Europei de a interveni în problema Strâmtorii Ormuz, având în vedere că propriile lor capacități energetice sunt cele mai expuse riscului. Este un semnal de alarmă pentru țările din întreaga lume: fie aveți capacități, fie nu aveți. În caz contrar, sunteți la cheremul unei țări precum Iranul, iar singura țară care poate face ceva în această privință este armata SUA”, a mai spus secretarul american al Apărării.
În opinia sa, Statele Unite „au tot timpul din lume”, afirmație pe care a făcut-o anterior și președintele american Donald Trump. „Iranul are o șansă istorică de a încheia un acord, mingea este în terenul lor”, a adăugat acesta.
Hegseth susține că Iranul știe că încă mai are o șansă de a face o alegere înțeleaptă la masa negocierilor. Tot ce trebuie să facă este să renunțe la arma nucleară în mod concret și verificabil.
El a adăugat că blocada împotriva porturilor iraniene „va continua atât timp cât va fi necesar”.
„Blocada continuă peste tot în lume”, afirmă ministrul Apărării, subliniind că 34 de nave au fost respinse de la începutul blocadei navale, care „se intensifică pe zi ce trece”.
„Marina noastră aplică acest blocaj fără ezitare și fără complexe”, declară el, adăugând că un al doilea portavion va veni să întărească efectivele americane în zilele următoare.
„Iranienii se comportă ca niște pirați”, a asigurat Pete Hegseth.
Pete Hegseth a afirmat, de asemenea, că Teheranul „nu va intra niciodată în posesia armei nucleare” și că armata americană este „pregătită” să reia atacurile în orice moment.
Editor : M.C