Șeful spionajului german: Atacurile hibride ale Rusiei pot duce la invocarea articolului 5 din Tratatul NATO

Data publicării:
Symbolbild Hackerangriff ILLUSTRATION - Quellcode eines Webservers sowie die Windows-Eingabeaufforderung sind einem Lapt
Foto: Profimedia Images

Folosirea extinsă de către Rusia a acţiunilor hibride împotriva ţintelor occidentale creşte riscul ca NATO să ia în considerare în cele din urmă invocarea articolului 5 al clauzei de apărare reciprocă a alianţei, a declarat miercuri şeful serviciului de informaţii externe al Germaniei, Bruno Kahl, citat de Reuters.

„Intensificarea tot mai mare a mijloacelor armatei ruse înseamnă că o confruntare militară directă cu NATO devine o opţiune posibilă pentru Kremlin”, a declarat, preluat de news.ro, şeful Bundesnachrichtendienst (BND), Bruno Kahl, la un eveniment al think tank-ului DGAP la Berlin.

Nu este pentru prima dată când şeful spionajului german face o astfel de evaluare.

În octombrie, şefii serviciilor de informaţii germane au lansat avertismente dure cu privire la spionajul rusesc şi la pregătirile pentru un conflict militar cu NATO în cadrul unei audieri parlamentare.

Dorinţa Moscovei de a utiliza măsuri hibride şi secrete a atins un „nivel nemaivăzut până acum”, declara atunci Bruno Kahl avertizând totodată că „o confruntare militară directă cu NATO a devenit o opţiune pentru Moscova”. Obiectivul Kremlinului este de a diviza Occidentul pentru a împiedica capacitatea Europei de a se apăra, consolidând în acelaşi timp armata rusă în pregătirea unui potenţial atac, le-a spus Kahl parlamentarilor. „Putin va continua să testeze liniile roşii ale Occidentului şi să escaladeze în continuare confruntarea”, a spus el. „Forţele armate ruse vor fi probabil în măsură, în ceea ce priveşte personalul şi materialele, să lanseze un atac împotriva NATO cel târziu până la sfârşitul acestui deceniu”, avertizat Kahl, declaraţii care la momentul respectiv au fost intens citate.

La începutul acestui an, CNN a raportat că serviciile de informaţii americane şi germane au dejucat un complot rusesc de asasinare a directorului general al producătorului de arme Rheinmetall, care fabrică arme pe care autorităţile germane le-au trimis în Ucraina.

Editor : M.L.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce casă poți construi în 2026 cu 25.000 de euro: preţurile la materiale şi manopera au crescut enorm
Digi FM
Maioneză de post. Rețeta simplă, rapidă și cremoasă, numai bună de adăugat în salate în Postul Paștelui
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Adevărul din spatele scandalului Pussycat Dolls. Motivul pentru care trupa s-a destrămat înainte de marele...
Film Now
De ce nu s-a căsătorit niciodată Al Pacino. Actorul, tatăl a patru copii, a avut relații cu mai multe actrițe...
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă PSD iese de la guvernare în 2026
Newsweek
Cum ar putea pierde 2.000.000 pensionari ajutorul la pensie de 800 lei din aprilie? „Intrăm în criză de timp”
Digi FM
Ținute care au rămas în istoria premiilor Oscar. De la rochia lebădă a lui Bjork și costumul purtat cu fața...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când este echinocțiul de primăvară 2026. De ce ziua nu este, totuși, perfect egală cu noaptea
Digi Animal World
Corbii sunt mai inteligenţi decât se credea. „Ei stăpânesc cunoştinţe mult mai vaste decât știam noi că este...
Film Now
Dakota Johnson, pictorial de senzație la 36 de ani. Fanii, uimiți: „Nimeni nu poate fi ca tine când e vorba...
UTV
Liviu Vârciu reacționează după ce Lucian Mitrea a povestit că l-a găsit în pat cu Andreea Bănică