Serviciul poștal american nu mai acceptă colete din China și Hong Kong, o decizie care afectează direct Shein și Temu

Data actualizării: Data publicării:
US Postal Service (USPS)
Până acum, americanii puteau cumpăra de pe Temu sau Shein, fără taxe, în limita a 800 de dolari/colet. Foto: Profimedia

US Postal Service (USPS) a anunțat că nu mai acceptă colete din China continentală și Hong Kong până la noi ordine. Instituția nu a explicat clar motivele din spatele deciziei, care vine după ce președintele american Donald Trump a impus un tarif suplimentar de 10% pentru toate bunurile importate în SUA din China, scrie BBC.

Ordinul executiv al lui Trump a eliminat, de asemenea, o scutire care permitea mărfurilor în valoare de 800 de dolari (641 de lire sterline) sau mai puțin să intre în SUA fără a plăti taxe sau anumite impozite.

Așa-numita lacună fiscală de minimis s-a confruntat cu o atenție sporită în ultimii ani, deoarece giganți chinezi ai comerțului electronic precum Shein și Temu au utilizat-o pentru a ajunge la milioane de clienți americani.

Aproape jumătate din toate coletele care au intrat în SUA în cadrul regimului de minimis au fost trimise din China, conform unui raport din 2023 al comisiei Congresului SUA privind China.

Oficialii americani au subliniat că fluxul mare de colete care intră în țară prin această scutire a făcut din ce în ce mai dificilă verificarea acestora pentru a depista eventuale bunuri ilegale.

Astfel, preţurile produselor vândute de retailerii online Shein, Temu şi Amazon Haul ar putea creşte pentru cumpărătorii americani.

”Pentru companii precum Temu şi Shein, aceasta este o problemă foarte mare, deoarece scutirea ‘de minimis’ era una dintre pârghiile folosite pentru a menţine preţurile reduse şi pentru a asigura livrarea rapidă a produselor în SUA”, a declarat Juozas Kaziukenas, CEO al firmei de analiză e-commerce Marketplace Pulse.

Shein şi Temu nu au oferit un comentariu imediat, însă Shein a declarat anterior că sprijină reformarea acestei scutiri comerciale.

Temu, subsidiară a gigantului chinez de e-commerce PDD Holdings, şi Shein, cu sediul în Singapore şi planuri de listare la bursă în Londra în acest an, au început deja să ia măsuri pentru a contracara impactul noilor restricţii. Acestea includ diversificarea lanţurilor de aprovizionare, deschiderea de depozite în SUA şi colaborarea cu mai mulţi vânzători americani.

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Schimbări uriaşe în Codul Rutier pentru şoferi în 2026. Lista modificărilor care vor avea loc anul viitor
Digi FM
De ce a ales Raluca Moroșanu să vorbească în cadrul conferinței de la Curtea de Apel. Judecătoarea, într-un...
Pro FM
Ce avere are Inna, la doar 37 de ani. Artista deține o proprietate care costă peste un milion de dolari
Film Now
Regizorul american Rob Reiner soția sa, uciși în propria casă. Fiul lor este primul pe lista de suspecți
Adevarul
Primii români care au avut curajul să strige „Jos Ceaușescu”. Revolta anticomunistă care a prefigurat...
Newsweek
Beneficiu la pensie, prelungit pentru toți pensionarii încă un an. Documentele se distribuie în decembrie
Digi FM
De ce recomandă nutriționista Mihaela Bilic consumul de șorici. Beneficiile neașteptate ale aperitivului...
Digi World
Beneficii surprinzătoare ale bradului natural în casă. De ce este o variantă ecologică mai prietenoasă decât...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
George Clooney, decizie radicală după o discuție cu soția sa, Amal. A spus totul fără jenă: „Nu mai sărut...
UTV
Trailerul Street Fighter a apărut la The Game Awards 2025. Jason Momoa și 50 Cent fac parte din distribuție