Stephen King a anunţat că nu va mai scrie pe X. Care este motivul invocat de celebrul autor

Data publicării:
2024 Toronto International Film Festival - "The Life Of Chuck" Premiere
Sursa foto: Mathew Tsang/Getty Images

Stephen King, autorul „The Shining” şi „Shawshank Redemption”, a scris joi pe X: „Părăsesc Twitter. Am încercat să rămân, dar atmosfera a devenit prea toxică”. Referindu-se la platforma rivală lansată de Meta a lui Mark Zuckerberg, el a adăugat: „Urmăriţi-mă pe Threads, dacă doriţi”.

Săptămâna aceasta, The Guardian a anunţat că nu va mai posta pe X, invocând preocupările legate de conţinutul toxic de pe platformă. Clubul german de fotbal St Pauli, actriţa Jamie Lee Curtis, jurnalistul TV american Don Lemon şi ziarul spaniol La Vanguardia au anunţat, de asemenea, că nu vor mai posta pe site.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Miercuri, King a negat că l-ar fi numit pe proprietarul X, Elon Musk, „noua primă doamnă a lui Trump” sau că cea mai bogată persoană din lume, un susţinător convins al lui Donald Trump, l-ar fi dat afară de pe platformă - atrăgând un răspuns de tipul „Bună, Steve!” de pe contul lui Musk.

King, în vârstă de 77 de ani, s-a mai confruntat cu Musk cu privire la proprietatea sa asupra platformei. La scurt timp după ce Musk a finalizat preluarea site-ului în valoare de 44 de miliarde de dolari (35 de miliarde de lire sterline) în 2022, când acesta era cunoscut sub numele de Twitter, King a ameninţat că va părăsi platforma după un raport conform căruia aceasta va percepe utilizatorilor 20 de dolari pentru a-şi păstra tichetul albastru de verificare.

„20 de dolari pe lună pentru a-mi păstra bifa albastră? La naiba cu asta, ar trebui să mă plătească. Dacă se instituie asta, am plecat ca Enron”, a scris el.

De asemenea, King l-a criticat pe Musk în timpul campaniei electorale prezidenţiale, pe parcursul căreia directorul executiv al Tesla şi-a folosit contul pentru a susţine candidatura lui Trump. Răspunzând la o afirmaţie a lui Musk pe X conform căreia candidatul Partidului Democrat, Kamala Harris, „vrea să încalce Constituţia”, King a scris: „Este ridicol. Ca de obicei”.

Bluesky, rivalul X, a adăugat mai mult de 1 milion de utilizatori noi de la alegerile din SUA şi are aproape 15 milioane de utilizatori în întreaga lume, faţă de 9 milioane în septembrie, a declarat compania.

Editor : A.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Vine iarna adevărată în România. Data de la care se răceşte brusc, anunţată de ANM
Digi FM
S-a dat drept moștenitoarea unei averi fabuloase și a înșelat bănci cu 30 de milioane de dolari. Acum e...
Pro FM
Ultima poză cu John Lennon în viață e chiar cu asasinul lui. Se întâlniseră cu câteva ore înainte de crimă
Film Now
De ce vrea Pamela Anderson să renunțe la numele care a făcut-o celebră: „El a fost cea mai apropiată persoană...
Adevarul
Orban le sugerează social-democraților să își schimbe liderul: „Cu Grindeanu în conducerea PSD, partidul nu...
Newsweek
Guvernul anunță valoarea punctului de pensie pentru 2026. Veste proastă pentru toți pensionarii. Pierd 535 lei
Digi FM
Dezvăluiri inedite după trei decenii. Ce s-a întâmplat când Anca Dinicu, copil fiind, s-a apropiat de...
Digi World
Beneficiile hreanului pentru sănătate. E unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale. Contraindicații...
Digi Animal World
Misterul câinilor „albaștri” de la Cernobîl, demontat de un om de știință. Explicația surprinzătoare nu are...
Film Now
Jessica Alba s-a simțit „umilită” în timpul filmărilor la scena nud din „Fantastic Four”: „M-am temut de ea...
UTV
Fiica Monicăi Gabor și-a vândut primul tablou, realizat la 8 ani. Irina Columbeanu a primit o sumă uriașă de...