Cum a distrus Donald Trump încrederea în SUA și cum arată lumea acum. „Rusia și China au privit în liniște sinuciderea Americii”

Data actualizării: Data publicării:
Peter Schrank Cartoon
Donald Trump, caricatură de Peter Schrank. Foto: Profimedia

Au trecut doar două luni și jumătate de când Donald Trump a revenit la Casa Albă, dar lumea s-a schimbat deja fundamental.

„Trump subminează rapid relațiile comerciale ale SUA și sistemul global de liber schimb pe care Statele Unite au contribuit la instituirea acestuia după 1945. De asemenea, el pune la îndoială alianțele de lungă durată ale Americii, nu în ultimul rând NATO și garanțiile de securitate pe care le reprezintă”, este de părere analistul Anton Filipov de la European Pravda.

Trump nu a făcut niciun efort pentru a ascunde faptul că simpatizează mai degrabă cu Rusia, agresorul, decât cu Ucraina, democrația asediată care a luptat pentru libertatea și suveranitatea sa.

Trump a sugerat, de asemenea, că SUA ar trebui să preia controlul asupra Gaza, să expulzeze populația acesteia în alte state arabe și să transforme enclava într-o stațiune. Și continuă să vorbească despre anexarea Canadei, Groenlandei și a Canalului Panama.

Pe frontul intern, i-a permis celui mai bogat om din lume, Elon Musk - liderul de avangardă al unei mișcări tehnico-fasciste din Silicon Valley - să distrugă statul american sub pretextul reducerii costurilor, eliminării risipei și fraudei și dereglementării.

Citește și

China a trecut la un mod de operare de tip ”stare de război”. Ce presupune asta 

Un act de distrugere brutală și fără sens

Fostul vicecancelar și ministru de externe al Germaniei (1998-2005), Joschka Fischer, îl numește „un act de distrugere brutal și fără sens”.

Autorul subliniază că experții și comentatorii au interpretat mult timp „America pe primul loc” ca o renaștere a mișcării izolaționiste care a fost activă înainte de al Doilea Război Mondial, dar Trump pare să aibă altceva în minte.

„El dorește o lume în care o mână de superputeri globale concurează - violent dacă este necesar - pentru resurse, materii prime și sfere de influență”, scrie Joschka Fischer.

Ce fac de fapt toate acestea pentru SUA? Va face țara mai puternică?

Fostul vicecancelar consideră că politicile lui Trump, atât externe, cât și interne, par din ce în ce mai mult orientate spre slăbirea Americii - sau chiar spre autodistrugerea sa.

El subliniază că SUA nu câștigă nimic din ostilitatea față de Europa.

Fischer subliniază că, timp de decenii, „Occidentul” - un cadru geopolitic de neegalat de alianțe militare și relații comerciale - a servit drept multiplicator de forță pentru puterea și influența SUA. Acesta este motivul pentru care America a câștigat cu ușurință Războiul Rece și a devenit mai puternică decât orice altă putere din istorie.

„Cine beneficiază de pe urma renunțării la toate acestea? Doar Rusia și China, care au privit și au așteptat în liniște cum America se sinucide”, scrie el.

Fischer este sigur că nu va exista nicio revenire la ordinea internațională anterioară.

Citește și

Un oficial polonez îl avertizează pe Donald Trump: „Ești pe cale să faci o greșeală istorică. Aceasta este linia roșie”

Potrivit acestuia, Trump a distrus încrederea în SUA pentru cel puțin o generație. Angajamentele americane nu mai sunt credibile.

„Instituțiile țării - inclusiv principalele instituții media, universități și firme de avocatură - se prăbușesc sub ochii noștri. SUA se vor bucura în continuare de o poziție geografică unică între Atlantic și Pacific, dar restul lumii va ști că trumpismul a devenit o caracteristică durabilă a politicii sale”, subliniază Joschka Fischer.

Potrivit acestuia, dispariția „Occidentului” și prăbușirea leadership-ului (și a democrației) american vor modifica dramatic politica mondială în secolul XXI.

Autorul crede că însăși societatea americană va rămâne polarizată, consumată de iraționalism și predispusă la teorii ale conspirației.

În romanul său din 1935 „It Can't Happen Here” (Nu se poate întâmpla aici), Sinclair Lewis imaginează ascensiunea unui dictator care să reflecte regimurile fascist și nazist din Europa.

„Acum, 90 de ani mai târziu, distopia sa se materializează. La fel ca Goethe după bătălia de la Valmy din 1792, când armata prusacă s-a retras în fața forțelor revoluționare franceze, asistăm la începutul unei noi ere în istoria lumii”, conchide fostul politician german.

Citește și:

„Aveţi răbdare”, îndeamnă Trump după intrarea în vigoare a taxelor vamale de 10%. „Rezultatul final va fi istoric”

Editor : S.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Transferurile între rude, în vizorul ANAF? Ce trebuie să știe românii despre banii primiți în cont
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
„Nu-ți dau această piesă!”. De ce Linda Perry nu a vrut ca celebra Christina Aguilera să cânte melodia...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Mizele din spatele desemnării lui Adrian Veștea. Cum vrea Nicușor Dan să blocheze anticipatele și să izoleze...
Newsweek
Pensie scăzută cu 900 lei la recalculare și indexarea anulată. De ce sute de mii de pensionari pot păți la fel
Digi FM
Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat al României. A construit Aeroportul Brașov și a gestionat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Are 70 de ani, a devenit mamă la 46, dar nu regretă. Geena Davis: „Sunt fericită că am avut copii târziu...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme