S-a încheiat o nouă rundă de negocieri pe tema nucleară. Discuții considerate „dificile” de către Iran şi „încurajatoare” de către SUA

Data publicării:
USA vs Iran
Foto cu caracter ilustrativ. Sursa foto: Profimedia Images

Statele Unite şi Iranul au finalizat duminică la Muscat, în Oman, un al patrulea ciclu de negocieri pe tema nucleară, fără a anunţa un progres, dar manifestând un optimism prudent, relatează CNN.

Într-un context de opoziţie tot mai mare din partea Statelor Unite faţă de îmbogăţirea uraniului de către Iran, ministrul iranian de externe Abbas Araghchi şi emisarul american pentru Orientul Mijlociu Steve Witkoff au avut o nouă serie de discuţii prin intermediul Omanul, mediator în cadrul acestor negocieri.

Noua rundă de discuții a avut loc înaintea unei vizite în Orientul Mijlociu a preşedintelui american Donald Trump, care va merge în Arabia Saudită, Qatar şi Emiratele Arabe Unite, între 13 şi 16 mai.

Cel de-al patrulea ciclu de negocieri indirecte între Iran şi Statele Unite s-a încheiat. Discuţii dificile, dar utile pentru a înţelege mai bine poziţiile fiecărei părţi şi pentru a găsi modalităţi rezonabile şi realiste de a depăşi divergenţele, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmaeil Baqha.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media


Suntem încurajaţi de rezultatele discuţiilor de astăzi şi aşteptăm cu nerăbdare următoarea noastră întâlnire, care va avea loc într-un viitor apropiat, a declarat un înalt oficial american sub acoperirea anonimatului. Potrivit acestuia, discuţiile, care au fost din nou directe şi indirecte, au durat mai mult de trei ore.

Şeful diplomaţiei iraniene Abbas Araghchi a afirmat că a patra rundă de negocieri a fost mai serioasă decât precedenta. Negocierile au fost mult mai serioase şi mai explicite decât cele trei cicluri anterioare, a declarat el, de la Muscat, pentru televiziunea de stat iraniană. El a adăugat că problemele au fost discutate în detaliu şi a remarcat că negocierile avansează.

În acelaşi timp, el a reafirmat că ţara sa va continua să îmbogăţească uraniul, dar a subliniat că ar putea fi deschisă la limitarea nivelului. Procesul de îmbogăţire trebuie să continue. Nu există loc pentru un compromis, a precizat Araghchi, adăugând, totuşi, că Iranul ar putea fi deschis la limitarea ratei de îmbogăţire pentru a ajuta la restabilirea încrederii.

Omanul, mediator în discuţii, a menţionat la rândul său că au fost lansate idei utile şi originale în cadrul în cadrul negocierilor de la Muscat. Discuţiile au inclus idei utile şi originale care reflectă dorinţa de a ajunge la un acord onorabil. Al cincilea ciclu va avea loc odată ce cele două părţi (...) îşi vor consulta liderii, a transmis pe platforma X ministrul Afacerilor Externe din Oman, Badr Al-Busaidi.

Chiar înainte de negocieri, Araghchi a reafirmat că dreptul ţării sale de a îmbogăţi uraniu nu este negociabil.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Steve Witkoff a avertizat vineri că administraţia Trump se va opune oricărui proces de îmbogăţire.

Aceasta înseamnă demontarea, interzicerea militarizării, şi că Natanz, Fordo şi Isfahan (n.r. cele trei instalaţii de îmbogăţire a uraniului) trebuie să fie destructurate, a declarat el pentru publicaţia conservatoare Breitbart News.

În ceea ce priveşte negocierile, dacă nu sunt productive duminică, nu vor continua şi va trebui să urmăm o altă cale, a avertizat oficialul american.

Negocierile vizează finalizarea unui nou acord menit să împiedice Iranul să se doteze cu arma atomică, o ambiţie pe care Teheranul a negat-o întotdeauna, în schimbul ridicării sancţiunilor care paralizează economia iraniană.

Iranul îmbogăţeşte în prezent uraniul la 60%, mult peste limita de 3,67% stabilită prin acordul din 2015, în timp ce pentru un uz militar este nevoie de un procent de 90%. Stocurile sale de materie fosilă îngrijorează puterile occidentale, arată CNN.

Editor : C.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Poți conduce dacă ai diabet? Situațiile în care dreptul de a conduce poate fi restricționat și ce spune legea...
Digi FM
Reacție dură în online: De ce speră Dan Negru ca acest Campionat Mondial să fie un eșec total
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce face Gavin Arvizo în 2026. Băiatul care i-a adus acuzații grave lui Michael Jackson a dispărut complet din...
Film Now
Top 10 filme despre fotbal și fotbaliști. Cele mai bune producții de văzut în timpul Cupei Mondiale. TRAILERE
Adevarul
Controversele din jurul noii grile de salarizare reapar în spațiul public. Cât ar putea ajunge salariile...
Newsweek
Pensionarii care au muncit în această perioadă iau sute de lei pensie suplimentară. Cum știi dacă te încadrezi
Digi FM
Cine e milionarul de 58 de ani cu care a fost pozată Simona Halep în Mykonos. În ultimul timp s-a vorbit tot...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Apa alcalină, noul "elixir al sănătății" promovat de vedete. Ce spun medicii despre beneficiile reale și...
Digi Animal World
Cel mai mare cimitir de balene descoperit vreodată. Unele schelete au peste 5 milioane de ani
Film Now
N-a mai vrut să audă de Hollywood ani întregi, dar a revenit în forță. Cum arată Joan, sora lui John Cusack...
UTV
Simona Halep a fost surprinsă alături de un milionar român. Cine este bărbatul cu 24 de ani mai în vârstă...