SUA au pierdut un avion de 60 de milioane de dolari pe mare, după ce a căzut peste bord de pe un portavion. Cum s-a petrecut incidentul

Data actualizării: Data publicării:
avion F/A-18E Super Hornet vine a aterizare pe portavion
Avion F/A-18E Super Hornet. Foto: Profimedia

Un avion de vânătoare F/A-18 Super Hornet al Marinei SUA a fost pierdut pe mare după ce a căzut peste bord de pe portavionul USS Harry S. Truman în timp ce era remorcat, a anunțat Marina într-un comunicat citat de CNN.

Un oficial american a declarat că primele rapoarte de la fața locului indică faptul că Truman a făcut o întoarcere bruscă pentru a evita focul houthi, ceea ce a contribuit la căderea avionului de vânătoare peste bord. Rebelii houthi din Yemen au susținut luni că au lansat un atac cu drone și rachete asupra portavionului, care se află în Marea Roșie, ca parte a operațiunii majore a armatei americane împotriva grupării susținute de Iran.

Portavioanele Marinei SUA – cele mai mari nave de război din lume, cu o lungime de aproape 330 de metri și un deplasament de aproape 100.000 de tone – sunt surprinzător de manevrabile pentru dimensiunile lor.

Alimentate de două reactoare nucleare care acționează patru arbori de elice, portavioanele din clasa Nimitz, precum Truman, pot atinge viteze de peste 55 km/h.

Detaliile exacte ale virajului pe care Truman l-a făcut pentru a evita focul Houthi nu au fost făcute publice, dar fotografiile și videoclipurile cu nava și alte portavioane din clasa Nimitz de pe site-ul Departamentului Apărării arată că navele masive pot încadra o linie substanțială într-o viraj de mare viteză.

Tot personalul de la bord a fost identificat, iar un marinar a suferit o rană ușoară, a declarat Marina.

„Avionul F/A-18E era remorcat activ în hangar când echipajul de mutare a pierdut controlul aeronavei. Aeronava și tractorul de remorcare au fost pierdute peste bord”, se arată în comunicat. „Marinarii care remorcau aeronava au luat măsuri imediate pentru a se îndepărta de aeronavă înainte ca aceasta să cadă peste bord. O anchetă este în curs de desfășurare.”

Un al doilea oficial american a declarat pentru CNN că aeronava s-a scufundat. Un avion de vânătoare F/A-18 costă peste 60 de milioane de dolari, potrivit Marinei.

Grupul de atac Truman este desfășurat în Orientul Mijlociu și se afla în Marea Roșie în momentul incidentului. Marina a subliniat luni că grupul de atac și aripa sa aeriană „rămân pe deplin capabile de misiune”.

În ultimele săptămâni, administrația Trump a intensificat atacurile aeriene asupra țintelor houthi din Yemen, ceea ce a determinat amenințări de represalii din partea grupării rebele împotriva navelor de război americane.

Editor : Ș.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă...
Digi FM
Fiica secretă a lui Vladimir Putin, confruntată pe străzile din Paris de un jurnalist ucrainean: „Îmi pare...
Pro FM
Kelly Osbourne a izbucnit în plâns în primul interviu TV după moartea lui Ozzy: "N-am simțit niciodată ceva...
Film Now
Kim Cattrall și Russell Thomas s-au căsătorit în Londra. Și-au dorit o ceremonie discretă și au avut doar 12...
Adevarul
Cum se infiltrează agenții ruși în apropierea bazelor militare și infrastructurii critice din țări NATO
Newsweek
În ce localități s-a dat deja bonusul de 400 lei la pensie? Când iau ceilalți? Care pensionari nu primesc bani
Digi FM
Halle Berry surprinde cu o rară declarație politică: "Nu ar trebui să fie următorul nostru președinte, zic și...
Digi World
Beneficiile murăturilor pentru sănătate și când e bine să le eviți. Varza murată, castraveții și gogonelele...
Digi Animal World
Momentul când un pui de focă dă buzna într-un pub din Noua Zeelandă. Angajații au crezut inițial că e un câine
Film Now
A fost făcută publică înregistrarea apelului la Urgențe în cazul Tara Reid. Apelantul, disperat: „Nu poate...
UTV
De ce este Theo Rose atât de slabă. Artista explică motivul din spatele siluetei și spune cu ce se confruntă