Germania, în alertă pentru găsirea sirianului suspectat de pregătirea unui atentat

Data publicării:
ATAC GERMANIA3-GETTY
Foto: Gulliver/Getty Images

Poliția germană continua să se afle duminică în stare de alertă pentru găsirea sirianului de 22 de ani suspectat de pregătirea unui atentat cu bombă și în a cărui locuință din Chemnitz, estul țării, a fost găsit un exploziv foarte periculos, relatează AFP citat de Agerpres.

ATAC GERMANIA3-GETTY
Foto: Gulliver/Getty Images

Sirianul, cunoscut de autorități sub numele de Jaber Albakr, este un refugiat sosit anul trecut în Germania, în același timp cu alți 890.000, și este suspectat că voia să atace un aeroport german, scrie publicația Focus, în ediția online.

În acest context, autoritățile au întărit măsurile de securitate pe cele două aeroporturi din Berlin și în gările capitalei, aflată de 260 km nord de Chemnitz.

„Teama de terorism cuprinde toată Germania!”, a titrat duminică Bild, pe site-ul publicației.

Avertizate în legătură cu un pericol iminent de serviciul de informații interne care îl supraveghea pe sirian, forțele de ordine au pătruns sâmbătă în locuința socială ocupată de acesta la Chemnitz.

Conform poliției, au fost găsite 'mai multe sute de grame dintr-o substanță explozivă mult mai periculoasă decât TNT', 'o mică cantitate din substanța respectivă putând provoca pagube enorme'.

Potrivit postului public ZDF și cotidianului local din Chemnitz, Freie Presse, este vorba despre TATP, substanța explozivă preferată de jihadiștii din Statul Islamic și utilizată de atentatorii sinucigași de la Paris, din noiembrie 2015, și de la Bruxelles, în luna martie.

Poliția nu a putut însă preciza dacă suspectul a fugit sau nu cu o parte din exploziv și, deci, dacă atentatul a fost dejucat sau riscul persistă. 'Trebuie să plecăm de la principiul că această persoană reprezintă un pericol', a declarat purtătorul de cuvânt al poliției locale, Tom Bernhardt.

Conform unor relatări din presă, sirianul ar fi în contact cu organizația jihadistă Stat Islamic.

Duminică dimineața, bărbatul încă nu fusese găsit, în pofida unei aviz de căutare, însoțit de o fotografie, lansat în toată țara, și a mobilizării forțelor de poliție în mai multe regiuni.

Din cele trei cunoștințe ale sirianului reținute sâmbătă pentru verificări, una a fost pusă în libertate duminică.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce câștigătorul Survivor România 2026 nu primește 100.000 de euro în cont, de fapt? Suma care îi rămâne...
Digi FM
O fată de 18 ani ar fi fost drogată și violată la balul de absolvire, în Cluj. Polițiștii au fost sesizați de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Carmen Electra, despre ultimele conversații cu Prince: „Era un clarvăzător”. Cum i-a schimbat viața cel care...
Film Now
Sharon Stone, mărturii despre drama ascunsă și abuzurile din familie: "Mă arunca pe scări și mă bătea cu...
Adevarul
Rusaliile Negre. Amintiri din vara în care 45.000 de oameni au fost condamnați la exil în Bărăgan: „N-am avut...
Newsweek
Cine se va ocupa de 4.600.000 pensii în guvernul Tomac? Va indexa pensiile viitorul ministru al muncii?
Digi FM
Cât oferă nașii la nuntă în 2026. Val de reacții după ce un român a dezvăluit câți bani vrea să pună în plic...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
John Travolta, confesiune rară despre durerea care l-a urmărit ani la rând: „Privesc întunericul, dar nu...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...