România ar putea adera complet la Spațiul Schengen mai curând decât se preconiza, susține o publicație austriacă

Data publicării:
indicator schengen
România vrea să adere complet la Schengen până la finalul anului: Ne luptăm cu ghearele și cu dinții FOTO: Shutterstock

Publicația Kleine Zeitung din Austria susține că Guvernul de la Viena ar putea renunța la controversata blocare a aderării complete a României și Bulgariei la Spațiul Schengen. Decizia ar putea fi luată chiar la summitul organizat de Ungaria, țară care deține președinția semestrială a Uniunii Europane, la Budapesta, pe 22 noiembrie.

”Mâine seară, lucrurile vor deveni serioase pentru Magnus Brunner (ÖVP). La fel ca ceilalți 25 de membri ai echipei președintelui Comisiei Ursula von der Leyen din această săptămână, comisarul european desemnat pentru migrație se va confrunta cu întrebări din partea deputaților europeni la Bruxelles. Pe lângă poziția lui Brunner privind procedurile de azil în țările terțe, protecția frontierelor externe și altele asemenea, va fi discutată și includerea completă a României și Bulgariei în Spațiul Schengen. Faptul că Brunner a solicitat deja acest lucru în perioada premergătoare audierii a provocat agitație în această țară. Brunner contrazice astfel linia cancelarului federal Karl Nehammer și a ministrului de Interne Gerhard Karner și, prin urmare, a propriului partid, care blochează de aproape doi ani aderarea deplină a celor doi candidați Schengen”, notează Kleine Zeitung.

Totuși, acest blocaj ar putea fi ridicat în curând. După cum a aflat Kleine Zeitung, un summit al miniștrilor de Interne din Austria (Karner), România (Marian-Cătălin Predoiu) și Bulgaria (Atanas Ilkov) este organizat sub auspiciile și cu participarea Ungariei, țară care deține în prezent președinția UE. Aceștia intenționează să se întâlnească la Budapesta pe 22 noiembrie - cu două zile înainte de alegerile din Stiria. Biroul lui Karner a confirmat participarea acestuia la summit atunci când a fost întrebat, dar a declarat că discuțiile cu ambele țări sunt oricum în curs.

Noul comisar european pentru Migrație, din partea Austriei, a spus, la audierile de la Bruxelles, că va susține includerea completă a României în spațiul Schengen.

România este membră a spațiului Schengen aerian, din această primăvară.

 

Editor : Marina Constantinoiu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Țara în care tot mai mulți pensionari români aleg să se mute. Se pot descurca cu o pensie de puțin peste...
Digi FM
Tradiții și obiceiuri de Sfânta Maria: Când se urează, de fapt, „La mulți ani” și ce este strict interzis să...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Celine Dion, imagini emoționante înainte de marea revenire pe scenă. Mesaj special din mijlocul naturii
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Cele mai bune filme cu Ben Affleck. Ce producții i-au adus premiul Oscar
Adevarul
Schimbări majore în administrația publică: dispar funcții, apar noi posturi de conducere și se modifică...
Newsweek
Isterie la pensie în toată țara. Pensionarii depun cereri pentru restituirea CASS. Ce zice Casa de Pensii?
Digi FM
Brad Pitt, mărturisiri tulburătoare despre cea mai întunecată perioadă din viaţa sa: „Nu vedeam nicio ieșire...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Modul în care e distribuită grăsimea corporală contează mai mult decât credeai. Ce au descoperit cercetătorii...
Digi Animal World
O pisică misterioasă, vopsită în roșu, observată în Texas. Oficialii trag un semnal de alarmă: „Nu încercați...
Film Now
Cine ar putea fi noul James Bond. Un actor cunoscut, analizat la modul cel mai serios de producători
UTV
Alina Eremia a dezvăluit secretul căsniciei cu Edi Barbu. „Ne prostim împreună și redevenim copii”