Sute de români blocați în Marea Britanie. Comisia Europeană recomandă statelor membre să permită călătoriile esenţiale

Data actualizării: Data publicării:
frontiera inchisa franța
Franța își închide frontierele pentru țările care nu fac parte din UE, de teama noilor tulpini ale coronavirusului. Foto: Profimedia Images

Comisia Europeană le-a recomandat, marţi, ţărilor Uniunii Europene să aibă o abordare coordonată în privinţa măsurilor aplicate în relaţia cu Marea Britanie şi să permită deplasările esenţiale, în pofida mutaţiei coronavirusului, scrie Mediafax.

„În contextul amplificării rapide a cazurilor de Covid-19 în zone din Anglia, din care o pondere mare o reprezintă o mutaţie a virusului, Comisia Europeană a adoptat astăzi o Recomandare privind o abordare coordonată în privinţa măsurilor de călătorie şi transporturi”, anunţă marţi Executivul Uniunii Europene, într-un comunicat postat pe site-ul propriu.

„Deşi este important să fie aplicate măsuri rapide de precauţie pentru limitarea răspândirii noii tulpini a coronavirusului şi să fie descurajate toate deplasările nonesenţiale spre şi dinspre Marea Britanie, călătoriile esenţiale şi tranzitul pasagerilor trebuie facilitate. Interdicţiile care afectează traficul aerian şi feroviar trebuie suspendate, dat fiind că este necesar să se asigure călătoriile esenţiale şi să fie evitate perturbările reţelelor de aprovizionare”, precizează Comisia Europeană.

Pentru a fi eficiente, acţiunile noastre trebuie să fie coordonate, iar astăzi facilităm acţiunile rapide pentru abordarea noii tulpini a coronavirusului, asigurându-ne însă că deplasările esenţiale sunt permise”, a declarat Ylva Johansson, comisarul european pentru Afaceri Interne.

„Prin decizia de astăzi, le oferim claritate statelor membre asupra modului în care să menţină legăturile şi să asigure serviciile de transport după descoperirea unei noi tulpini a coronavirusului. La nivelul UE, este esenţial ca angajaţii din transporturi să fie exceptaţi de la orice măsuri restrictive, precum carantina şi testarea. Trebuie să continuăm să menţinem intacte reţelele de aprovizionare, în conformitate cu prevederile Comunicării privind Culoarele Verzi”, a afirmat, la rândul său, comisarul UE pentru Transporturi, Adina Vălean.

Comisia Europeană le recomandă statelor membre, printre altele, următoarele măsuri:

- Trebuie să implementeze principiile Recomandării Consiliului UE din octombrie, privind coordonarea restricţiilor asupra libertăţii de circulaţie; în conformitate cu principiul precauţiei, toate deplasările nonesenţiale spre şi dinspre Marea Britanie trebuie descurajate, până la noi decizii.
- Cu toate acestea, cetăţenii UE şi cei britanici care se deplasează spre ţara de reşedinţă, precum şi cetăţenii statelor terţe care au dreptul la libera circulaţie în spaţiul UE trebuie să fie exceptaţi de la noile restricţii temporare dacă se supun testelor epidemice sau carantinei.
- Persoanele care au funcţii esenţiale, precum personalul medical, trebuie să fie supuse unui test (test RT-PCR rapid sau test antigen rapid într-un interval de 72 de ore înaintea deplasării), dar nu trebuie obligate să intre în carantină dacă sunt în exerciţiul funcţiei esenţiale.
- Personalul din transporturi, din cadrul UE, trebuie exceptat de la interdicţiile de călătorie şi de la obligaţiile de testare şi carantină atunci când traversează frontiera la bordul unui vas, vehicul ori aeronavă. În situaţia în care un stat membru UE, în actuala situaţie, solicită teste antigen rapide pentru angajaţii din transporturi, acest lucru nu trebuie să genereze perturbări în transporturi.
- Tranzitul pasagerilor, în special pentru călătorii esenţiale, trebuie facilitat fără carantină. Poate fi solicitat un test, dar autorităţile trebuie să informeze în prealabil despre această solicitare sau să ofere testarea pe durata călătoriei.

Peste 200 de români aflați în 5 autocare sunt blocați la granița dintre Marea Britanie și Franța

Peste 200 de români aflați în cinci autocare sunt blocați la granița dintre Franța și Marea Britanie, la Dover, după ce Parisul a anunțat suspendarea circulației din cauza noii tulpini de coronavirus. Și situația șoferilor de TIR români blocați în vămile din Marea Britanie a devenit critică.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Pericolul ascuns sub pământul României. Avertismentul unui expert american despre mineralele critice din ţara...
Digi FM
Ce legătură de rudenie aveau Bonnie Tyler și Catherine Zeta-Jones. Actrița e profund afectată de moartea...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Adda, confesiune din vacanță și imagini în costum de baie: "Eram supărată că nu am reușit să slăbesc 4 kg"
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Filme cu Tom Holland. Cele mai bune producții cu actorul din „Spider-Man”
Adevarul
Colțul de rai de la granița României unde oamenii trăiesc ca acum sute de ani. Drama unui sat uitat de lume...
Newsweek
Care pensionari au primit deja pensia pe card? Din ce orașe sunt? La ce bănci au cont?
Digi FM
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
"Stomacul meu se mănâncă singur". Bryan Johnson, milionarul care vrea să trăiască până la 160 de ani, a...
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
Cine e actrița considerată revelația din "Odiseea". Tom Holland și Matt Damon, în rolurile carierei
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...