Uitați în Sudan. Un britanic a fost împușcat, iar soția sa a murit de foame. Ei nu au fost evacuați, deși locuiau lângă ambasadă

Data actualizării: Data publicării:
Nori de fum de ridică din zona aeroportului din Khartoum, Sudan, pe 16 aprilie 2023.
Cuplul de britanici nu a fost inclus în grupul persoanelor evacuate din ambasada Marii Britanii din Sudan. Foto: Profimedia Images

Un cetățean britanic din Sudan a fost împușcat de lunetiști de trei ori, iar soția sa a murit de foame după ce nu au fost incluși în grupul persoanelor evacuate din ambasada acestei țări, chiar dacă locuiau peste drum, scrie BBC.

Abdalla Sholgami, de 85 de ani, și soția sa, Alaweya Rishwan, care avea 80 de ani, locuiau la "patru pași" de ambasada Marii Britanii din Khartoum, spun nepoții cuplului.

Aceștia au făcut apel în mod repetat să fie evacuați, încă de la începutul războiului civil, dat fiind că, în zona ambasadelor în care locuiau, schimbul de focuri era foarte intens.

Însă când militarii britanici a venit să preia angajații ambasadei, cei doi nu au fost incluși printre persoanele evacuate.

"Am fost informată că au venit 100 de soldați să evacueze personalul diplomatic. Nu au putut să traverseze strada? Sunt foarte dezamăgită", spune Azhaar, nepoata lui Abdalla Sholgami.

Cuplului de octogenari i s-a transmis să se prezinte pe cont propriu la o bază aeriană aflată la 40 de kilometri de capitala Khartoum, pentru a fi evacuați. Însă din cauza schimbului de focuri din zonă, cei doi au rămas blocați în casă.

În cele din urmă, Abdalla Sholgami s-a aventurat să iasă din casă. Acesta a fost împușcat de lunetiști de trei ori - în mână, piept și în spate. Pentru că nu existau spitale deschise în zonă, bărbatul a fost dus la un membru de familie aflat în altă parte a orașului.

Abdalla Sholgami a supraviețuit rănilor și a fost trimis, ulterior, în Egipt, unde este acum internat.

Soția sa, însă, care a rămas în casa aflată lângă ambasadă, a murit de sete și de foame. Trupul ei a fost găsit de un mebru al ambasadei Turciei, aflată în apropiere. Cadavrul este în continuare în casă, neîngropat.

"Ce s-a întâmplat cu bunicii mei este o crimă împotriva umanități, nu doar din partea FSR (paramilitarii din cadrul Forţelor de susţinere rapidă n.r.), nu doar din partea armatei sudaneze, dar și din partea ambasadei britanice, pentru că ei erau singurii care puteau preveni această tragedie", a declarat nepoata cuplului.

Ministerul britanic de Externe a recunoscut că acest caz este "extrem de trist" însă a comunicat că "posibilitatea noastră de a oferi asistență este foarte limitată pentru că nu putem oferi suport în persoană în interiorul Sudanului".

Instituția a adăugat că "Marea Britanie și-a asumat un rol fruntaș în eforturile diplomatice de a aduce pacea în Sudan".

Editor : D.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Orașul din România care exportă miliarde de euro anual. Cum a devenit unul dintre cele mai puternice centre...
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
"Dumnezeu era într-o dispoziție excelentă când te-a creat", i-au scris fanii. J.Lo s-a filmat nemachiată, la...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Cum a devenit Bacalaureatul la Limba Română o formalitate de nivel de clasa a opta. De la eseu critic la „te...
Newsweek
Cine se va ocupa de pensii după ce Nicușor Dan a numit un nou premier? Pensionarii, o veste bună și una rea
Digi FM
Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat al României. A construit Aeroportul Brașov și a gestionat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Are 70 de ani, a devenit mamă la 46, dar nu regretă. Geena Davis: „Sunt fericită că am avut copii târziu...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme