Un impostor, care s-a folosit de inteligența artificială, s-a prezentat drept Marco Rubio. A reușit să contacteze trei miniștri străini

Data publicării:
Marco Rubio - Jose Manuel Albares meeting in Washington DC
Marco Rubio / Sursa foto: Profimedia Images

Un impostor care pretinde că este secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, a contactat oficiali de nivel înalt trimițându-le mesaje vocale și mesaje text care imită vocea și stilul de scriere ale lui Rubio, utilizând un software bazat pe inteligența artificială, potrivit unui înalt oficial american și unei telegrame a Departamentului de Stat obținute de Washington Post.

Persoana a contactat cel puțin cinci oficiali guvernamentali, inclusiv trei miniștri de Externe, un guvernator din Statele Unite și un membru al Congresului SUA.

Autoritățile americane nu știu cine se află în spatele șirului de imposturi, dar cred că vinovatul încearcă probabil să manipuleze oficiali guvernamentali importanți, „cu scopul de a obține acces la informații sau conturi”, conform unei telegrame trimise de biroul lui Rubio angajaților Departamentului de Stat.

Folosind atât mesageria text, cât și aplicația de mesagerie criptată Signal, pe care Administrația Trump o utilizează intens, impostorul „a contactat cel puțin cinci persoane din afara Departamentului, inclusiv trei miniștri de Externe, un guvernator și un membru al Congresului SUA”, se arată în telegrama datată 3 iulie.

Campania a început la mijlocul lunii iunie, când impostorul a creat un cont Signal folosind numele de utilizator  „Marco.Rubio@state.gov” pentru a contacta diplomați și politicieni străini și americani care nu bănuiau nimic, se arată în telegramă. Numele de utilizator nu reprezintă adresa de mail a lui Rubio.

"Impostorul a lăsat mesaje vocale pe Signal pentru cel puțin două persoane vizate și, într-un caz, a trimis un mesaj text invitând persoana respectivă să comunice pe Signal”, se arată în telegramă. De asemenea, se menționează că alți membri ai personalului Departamentului de Stat au fost imitați folosind e-mailul.

Departamentul de Stat a spus că va „efectua o investigație amănunțită și va continua să pună în aplicare măsuri de protecție pentru a preveni ca acest lucru să se întâmple în viitor”. Oficialii au refuzat să discute conținutul mesajelor sau numele diplomaților și funcționarilor care au fost vizați.

 

 

 

 

 

Editor : Marina Constantinoiu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce nu poate România să doboare toate dronele rusești care îi încalcă spațiul aerian. Ce sisteme de apărare...
Digi FM
Cum a încercat un bărbat să ascundă uciderea iubitei însărcinate. S-a eschivat ani întregi
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Val de reacții după ce Bianca Censori a apărut într-o nouă ținută provocatoare. Topul nu i-a acoperit bustul...
Film Now
Toți au vorbit despre J.LO la premiera noului ei film. Detaliul care a declanșat zvonuri despre operații...
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
Newsweek
Ajutor la pensie de la Înalta Curte. Avocat: Cresc șansele ca pensionarii să ia bani în plus în instanță
Digi FM
Solistul de la Imagine Dragons și iubita sa au strălucit la prima apariție oficială de când formează un...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce se întâmplă cu creierul tău când stai pe telefon până târziu în noapte. Medicii avertizează asupra unui...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
Quentin Tarantino atacă Hollywood-ul și dezvăluie singurul film care l-a impresionat în ultimii șase ani...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...