Video Mesajul ucrainenilor pentru Călin Georgescu, după ce a spus că vrea să împartă Ucraina cu Putin: „Să stea binișor în banca lui”

Data actualizării: Data publicării:
ZWY2MGZlZDYxN2MwMDhhMjViYWU1NWNiNTI0YjlhNA==.thumb
Călin Georgescu. Foto: Profimedia Images

Primarul unei localități din Ucraina îi dă replica lui Călin Georgescu după ce acesta a declarat că ar vrea ca România să participe la ruperea în bucăți a Ucrainei, alături de Rusia şi de celelalte state vecine. Într-un gest simbolic, acolo ieri a răsunat imnul, cântat la trompetă, la ora 12:00. Iar o profesoară din Ucraina l-a îndemnat pe Călin Georgescu „să stea binișor în banca lui”.

Reacția ucrainenilor la declarațiile lui Georgescu

„Când aud din gurile unor politicieni, frații noștri, din patria mamă din România, că rușii au drept, atunci mă gândesc, Doamne, cum pot spune așa ceva. Pe acei ruși barbari când astăzi omoară atâta mii și mii de oameni, distrug orașe, distrug sate. Cum pot să spună că asta este bine? Cum pot să fie bine să omori oamenii? Noi nu am mers, țara Ucraina n-a mers cu război nicăieri, n-a vrut teritoriile altora.”, a declarat edilul.

O profesoară din Ucraina îi transmite fostului candidat la președinția României „să stea în banca lui”.

„Domnul Georgescu să stea binișor în banca lui. Noi nu ne simțim obișnuiți și nici străini. Noi avem relații cu România”, a spus ea.

Întrebată ce le spune acelor oameni din România care îl susțin pe Putin, care susțin Rusia, ea a răspuns: „Că greșesc enorm. Greșesc enorm căci nu putem susține un om care a adus atâta dezastru. Au murit atâția oameni, jumătatea țara a fost distrusă, cum am putea susține un asemenea om? Și să nu se ascundă după niște vorbe goale”. 

Reacțiile vin după ce Călin Georgescu a declarat că „Ucraina este un stat inventat”, sugerând o împărțire a țării. El a declarat că „sută la sută se vor schimba frontiere” și că România ar putea revendica o parte din teritoriile ucrainene.

Georgescu a recunoscut și că are o problemă cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, pe care l-a numit „semi-dictator”.

„Am toată empatia și respectul față de poporul ucrainean. Ne-am deschis granițele și ușile caselor pentru vecinii noștri. Am însă o problemă cu corupția și cu atitudinea falsă a politicienilor, inclusiv a celor de la Kiev. Da, asta este adevărat. Doresc să întreb Ministerul ucrainean de Externe câte cazuri de înaltă corupție au existat în Ucraina de la începerea războiului? Câți bani europeni au fost furați de aceștia prin încercarea europeană și implicit românească de a ajuta Ucraina?

Am de asemenea o problemă cu semi-dictatorii care pun în fața interesului național propriul interes și pe cel al grupului pe care îl reprezintă. De aceea întreb: De ce domnul Zelenski, la fel ca domnul Iohannis, nu permite alegeri libere. Oare nu cumva le este teamă? Câte familii și-au trimis copiii la lupta în iadul de pe câmpul de luptă din Ucraina și nu s-au mai întors? De câte ori domnul Zelenski a cerut dialog înainte să ceară arme? Niciodată. Deci da, recunosc, am o problemă cu această atitudine a sa. Scopul lui trebuia să fie acela de a-și proteja poporul în primul rând. Pământurile se pot negocia, dar viața este nenegociabilă”, a declarat Călin Georgescu.

Editor : C.L.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Părinții care pot pierde alocația copilului. Situațiile prevăzute de lege în 2026
Digi FM
Un tânăr care a crescut în grija statului a luat BAC-ul cu 8,53. Cum a reușit să își schimbe destinul și ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Noi dezvăluiri despre moartea lui Lauren Bennett. Tatăl artistei, declarații dure: „Nu a primit tratamentul...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Actrița care a cucerit-o total pe Sharon Stone: "Cea mai șic și talentată femeie din showbiz"
Adevarul
Piața neagră a luxului. Cum vinde Rusia SUV-uri BMW contrafăcute la preț premium
Newsweek
Top 10 pensii în România. Judecătorii primesc 25.400 lei. Militarii - 5.800. Oamenii obișnuiți au 2.820 lei
Digi FM
Cât costă prosopul de plajă cu Călin Georgescu în slip. Produsul inedit, scos la vânzare pe internet, a...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Nu doar alimentația face diferența. Trăsătura comună a oamenilor care ajung să trăiască 100 de ani
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Ana de Armas, impecabilă în costum de baie, în vacanță cu prietenii. Ce s-a întâmplat cu povestea de iubire...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...