LA VOLAN. XFR-S Sportbrake, bolidul de 550 de cai, lansat să se bată cu Mercedes E63 AMG și Audi RS6 Avant

Data publicării:
jaguar

Cei de la Jaguar și-au făcut bine temele înaintea Salonului Auto de la Geneva, care va debuta marți. Britanicii se anunță una dintre senzațiile celui mai important eveniment auto al anului, în condițiile în care standul lor va fi concentrat pe dezvăluirea lui XFR-S Sportbrake.

Evident, este vorba despre un supercar menit să se dueleze pe segmentul unor ultrasportive precum Mercedes E63 AMG și Audi RS6 Avant. Pentru asta, Jaguar XFR-S avea nevoie de un motor pe măsură, așa că producătorii s-au oprit asupra unui V8 de 5 litri, care are o putere de 550 de cai și un cuplu de 680 newtoni-metru.

Traduse în performanțele mașinii, aceste cifre sunt sinonime unei accelerații de la zero la 100 de kilometri în doar 4,8 secunde, în timp ce viteza sa maximă este limitată electronic la 300 de kilometri pe oră.

Motorul este cuplat unei cutii automate cu opt viteze. Pentru sporirea stabilității la viteze mari, noul XFR-S a primit și un spoiler amplasat pe acoperiș, asta pe lângă îmbunătățirea sistemelor tehnologice de siguranță active.

Jaguar XFR-S Sportbrake nu este o mașină care se adresează oricui. Aceasta va putea fi comandată încă din luna aprilie, dar numai de către cei care își pot permite să scoată din bancă minimum 100.000 de euro.

Pentru cele mai tari noutăți, teste și reportaje auto, moto și chiar velo, urmăriți în fiecare sâmbătă, de la ora 10:30, emisiunea „La Volan”.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce salariu are Ilie Bolojan ca premier. Tabel comparativ cu veniturile prim-miniștrilor europeni
Digi FM
A rupt tăcerea după 40 de ani. Actrița Anna Széles, dezvăluiri despre divorțul de Florin Piersic: „Sufeream...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Pepe, tată pentru a patra oară. Soția lui a născut în a doua zi de Paște: "Dumnezeu ne-a binecuvântat cu...
Film Now
După trei divorțuri, Robin Wright și-a găsit marea dragoste într-un pub din Anglia. Motivul pentru care...
Adevarul
Vacanțe dezamăgitoare în locuri de vis: destinații populare pe care turiștii regretă că le-au vizitat
Newsweek
Instanța a decis dacă stagiul de cotizare suplimentar pentru grupe e contributiv. Veste proastă la pensie
Digi FM
Cine e politicianul care a dansat de bucurie după înfrângerea lui Viktor Orban. Imaginile au devenit virale
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce să faci dacă ai mâncat prea mult de Paște. Soluții simple pentru a-ți reveni rapid
Digi Animal World
Cum reacționează un câine atunci când e certat de stăpân pentru năzbâtia făcută. Imaginile sunt virale
Film Now
Are șapte copii și sunt totul pentru el. Robert De Niro, cu partenera sa și fiica lor de 3 ani. Imagini rare...
UTV
Mihaela Rădulescu vorbește despre conflictul cu familia lui Felix Baumgartner. „Mi-au împachetat lucrurile ca...