Business Club. Vânzările Samsung la telefoane scad. Ce soluții are compania

Data publicării:
samsung electronics

Cea mai mare divizie a companiei sud-coreene, cea de telefonie mobilă, a avut vânzări neaşteptat de slabe. Dacă în perioada august-octombrie modelul Galaxy S4 s-a vândut în 17 milioane de exemplare, în ultimul trimestru vânzările celui mai important telefon Samsung au scăzut la doar 13 milioane de exemplare.

Aceste rezultate financiare dezamăgitoare ar putea fi o nouă dovadă că piaţa mondială a telefoanelor inteligente şi-a atins limitele. În plus, concurenţa a crescut. Dacă acum câţiva ani Apple şi Samsung dominau piaţa telefoanelor inteligente, acum producătorii chinezi sau chiar finlandezii de la Nokia au început să aibă un cuvânt tot mai greu de spus.

Care sunt alternativele 

Ca să compenseze scăderea vânzărilor de telefoane, cei de la Samsung ar trebui să forţeze o creştere a vânzărilor de televizoare şi electrocasnice. Iar târgul de electronice din Las Vegas este locul perfect pentru prezentarea noilor produse. Prezentare la care sud-coreenii mai au de lucrat.

Samsung nu înseamnă doar telefoane mobile. Înseamnă şi televizoare, iar compania sud-coreeană a prezentat la târgul din Las Vegas un televizor cu ecran curbat, un fel de ecran de cinematograf în sufragerie. Sau cel puţin aceasta era ideea pe care voiau să o transmită cei de la Samsung.

Aşa că l-au invitat pe Michael Bay, regizorul filmerlor Transformers şi Armageddon să vorbească despre noul televizor. Doar că Bay nu a avut cuvintele la el. Şi nici în prompter.

„Ceea ce încerc să fac ca regizor este să... a disparut tot scrisul, îmi pare rău. Îmi cer scuze, îmi pare rău, îmi pare rău...”, a spus Michael Bay, regizor.

Dar cum publicitatea negativă este tot publicitate, momentul ridicol din timpul prezentării ar putea spori până la urmă popularitatea noului televizor. În același timp, Samsung ar putea încerca să obțină mai mulți bani din vânzarea de electrocasnice. Deși acestea nu sunt tocmai cele mai spectaculoase produse.

„Puteți să spuneți că sunt cinic, dar nu cred că fanii Samsung sau Apple vor petrece ore întregi pe internet, laudându-și cuptoarele inteligente cu microunde”, este de părere Jon Gordon, reporter Reuters.

Așadar, telefoanele și tabletele rămân produsele de bază pentru toate companiile de electronice. Așa că Samsung trebuie să găsească o soluție prin care să le vândă la fel de bine cum le-a vândut în ultimii ani. În caz contrar, compania sud-coreeană ar putea avea o problemă.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Pericolul ascuns sub pământul României. Avertismentul unui expert american despre mineralele critice din ţara...
Digi FM
Cristi Borcea, în vacanță cu 8 dintre cei 9 copii ai săi. Imagine rară de familie din Grecia: „Pentru unii e...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Adda, confesiune din vacanță și imagini în costum de baie: "Eram supărată că nu am reușit să slăbesc 4 kg"
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Filme cu Tom Holland. Cele mai bune producții cu actorul din „Spider-Man”
Adevarul
Presa franceză, despre frații Pavăl după preluarea gigantului de retail Carrefour România: „Un ofertant...
Newsweek
Ce contribuții nu sunt luate în considerare la pensie? Înalta Curte a lăsat un pensionar fără 19.400 lei
Digi FM
Cum arată corveta livrată de Turcia României. E prima navă de luptă nouă care se alătură flotei în peste 30...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
"Stomacul meu se mănâncă singur". Bryan Johnson, milionarul care vrea să trăiască până la 160 de ani, a...
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
Cine e actrița considerată revelația din "Odiseea". Tom Holland și Matt Damon, în rolurile carierei
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...