Un concurent dintr-un reality-show de supraviețuire a ucis și mâncat o pasăre protejată din Noua Zeelandă în timpul filmărilor

Data actualizării: Data publicării:
Weka flightless bird on Kapiti Island New Zealand
Weka este o pasăre care nu zboară. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursa foto: Profimedia Images

Un concurent la un reality show de supraviețuire din SUA a ucis și mâncat o pasăre protejată în Noua Zeelandă, în timpul filmărilor, scrie BBC. În emisiunea TV numită „Race to Survive”, concurenții sunt nevoiți să-și procure singuri hrana.

Pasărea, o Weka (Gallirallus australis), a dispărut în mari părți din Noua Zeelandă și este o specie protejată. Ca urmare, concurentul și coechipierul său au fost descalificați din cursă.

Concurentul Spencer „Corry” Jones era conștient că încălca regula când a ucis și a mâncat pasărea, potrivit site-ului de știri Radio New Zealand.

În filmare și-a cerut scuze, spunând că a făcut o greșeală „prostească” și că „nu eram pregătiți pentru a face foamea”.

Ceea ce am făcut a lipsit de respect pentru Noua Zeelandă și îmi pare rău”, a spus el.

Jones, împreună cu coechipierul său Oliver Dev, au fost ambii descalificați în cel de-al optulea episod al seriei.

Departamentul de Conservare din Noua Zeelandă a declarat că au fost alertați de un reprezentant al companiei de producție – Original Productions din SUA – la scurt timp după ce a avut loc incidentul.

Oficialii au efectuat o investigație și au emis companiei și participanților avertismente scrise, concurenții invocând „situații neobișnuite de dinamică a grupului”, cum ar fi oboseala și foamea semnificativă a membrilor distribuției.

Cu toate acestea, uciderea și mâncarea unei specii native protejate este inacceptabilă, iar compania este „avizată” cu privire la necesitatea ca participanții la program să adere la legislația de conservare”, a declarat Dylan Swain, șeful echipei de investigații al departamentului, în o declarație pentru 1News.

Weka este o pasăre care nu zboară, dar este foarte rapidă pe pământ și o foarte bună înotătoare. Specia este renumită pentru personalitatea sa înflăcărată și curioasă. Are culoarea maro și este de dimensiunea unei găini.

Pasărea a dispărut pe mari părți ale continentului ca urmare a schimbărilor climatice și a numărului în creștere de prădători.

Este o specie protejată, iar pedeapsa maximă pentru vătămare poate fi doi ani de închisoare sau o amendă de 100.000 USD.

Editor : M.I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cea mai ieftină staţiune de pe litoralul românesc. Sunt preţuri chiar şi cu 50% mai mici decât în Mamaia
Digi FM
Soția lui Ilie Năstase, după ce a depus actele de divorț: "Nu vreau să-l denigrez, doar că nu am mai putut să...
Pro FM
Katy Perry lipsește de la evenimentul anului! Orlando Bloom participă singur la nunta lui Jeff Bezos în Italia
Film Now
Zâmbet șarmant, ruj roșu și atitudine senzuală. Scarlett Johansson, în fustă mini la ședința foto pentru...
Adevarul
Reînarmarea poate aduce prosperitate României. Expert: „Cândva am aplicat cu succes asta”
Newsweek
Pensie specială de 25.000 lei la 45 ani. Pensionari cu zeci de ani de muncă iau 1.281 lei. De ce?
Digi FM
Andreea Bălan, în costum de baie roșu și sandale cu toc, pe marginea piscinei. Distracție în prima vacanță a...
Digi World
Ce se întâmplă în organismul tău când stai pe scaun opt ore pe zi. Ce poți face: soluții simple care contează
Digi Animal World
Momentul în care un urs negru urmărește o femeie în vârstă pe o stradă din Connecticut. Imaginile sunt virale
Film Now
Will Smith regretă că a refuzat două dintre cele mai mari filme SF din istorie: "N-am mai spus asta...
UTV
Bianca Censori, copia fidelă a lui Kim Kardashian: body nude și cizme de blană în Beverly Hills