Sonda spațială Parker a reușit cu brio a doua trecere la o distanță infimă de Soare. „S-a crezut că este imposibil timp de 60 de ani”

Data actualizării: Data publicării:
Sonda NASA Parker, desen
Reprezentare grafică a sondei solare Parker. Foto: NASA

Sonda solară Parker, aparţinând NASA, a încheiat cu succes cel de-al doilea survol al Soarelui, anunţă agenţia spaţială americană. Misiunea, posibilă datorită unui scut de protecție termică deosebit de eficient, permite măsurarea vânturilor solare și a temperaturilor din interiorul coronei solare.

Sonda de dimensiunea unui autoturism a trecut la distanţa de 6,1 milioane de kilometri de suprafaţa solară, cu viteza de 692.000 de kilometri pe oră.

Pentru comparație, distanța medie de la Pământ la Soare este de 150 de milioane de kilometri (de 25 de ori mai mare), iar cea mai apropiată planetă de Soare, Mercur, se afă la aproape 60 de milioane de kilometri de steaua din centrul sistemului nostru solar.

În perioada acestui survol, care a avut loc la 22 martie, sonda solară Parker a operat în mod autonom, cu cele patru instrumente ştiinţifice de la bord programate pentru a aduna date ştiinţifice legate de vântul solar din interiorul coronei solare - stratul exterior al atmosferei Soarelui.

La data de 25 martie sonda a transmis un semnal către Pământ prin care a comunicat că toate sistemele sale funcţionează normal, conform comunicatului NASA, preluat de LiveScience și Agerpres.

„Survolul, cel de-al doilea produs la această distanţă şi cu această viteză, îi permite sondei să desfăşoare măsurători ştiinţifice fără rival ale vântului solar şi fenomenelor legate de acesta”, se arată în comunicat.

Misterele Soarelui

Oamenii de ştiinţă speră că datele colectate vor contribui la creşterea capacităţii de a prezice vremea spaţială şi vor răspunde la o serie de întrebări cu privire la steaua noastră, aşa cum este cea cu privire la corona care este de sute de ori mai fierbinte decât suprafaţa Soarelui.

„Această misiune va rescrie manualele cu privire la ştiinţa solară prin faptul că a ajuns într-un loc în care niciun alt obiect construit de om nu a putut ajunge”, a declarat administratorul interimar al NASA, Janet Petro.

Sonda Parker s-a putut apropia atât de mult de Soare datorită scutului său termic excepţional, ce permite ca echipamentele electronice şi instrumentele din interiorul sondei să funcţioneze la temperatura camerei, chiar când sunt îndreptate direct spre Soare pentru a culege date.

„S-a crezut că este imposibil timp de mai bine de 60 de ani”

Ca o recunoaştere a meritelor acestui sistem special conceput de protecţie termică, echipa misiunii Parker - din care fac parte ingineri şi oameni de ştiinţă de la NASA, de la Laboratorul de Fizică Aplicată John Hopkins din Maryland şi de la alte 40 de organizaţii partenere din SUA - a primit în 2024 premiul Robert J. Collier Trophy din partea National Aeronautic Association.

„Această echipă minunată a adus la viaţă o misiune spaţială incredibil de dificilă, despre care s-a crezut că este imposibilă timp de mai bine de 60 de ani”, a declarat Ralph Semmel, directorul Laboratorului de Fizică Aplicată Johns Hopkins din Maryland.

„Ei au făcut acest lucru rezolvând numeroase problemele tehnologice vechi şi reuşind să propulseze înainte capabilităţile spaţiale ale naţiunii noastre”, a adăugat el.

Sonda solară Parker, ce a fost lansată în 2018, urmează să mai realizeze un survol solar la 19 iunie, la aproximativ aceeaşi distanţă faţă de Soare şi cu aproape aceeaşi viteză, mai notează Live Science.

Editor : Bogdan Păcurar

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum va afecta El Niño România. Meteorologii avertizează că urmează episoade de vreme extremă, cu efecte până...
Digi FM
O fată de 18 ani ar fi fost drogată și violată la balul de absolvire, în Cluj. Polițiștii au fost sesizați de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Carmen Electra, despre ultimele conversații cu Prince: „Era un clarvăzător”. Cum i-a schimbat viața cel care...
Film Now
Sharon Stone, mărturii despre drama ascunsă și abuzurile din familie: "Mă arunca pe scări și mă bătea cu...
Adevarul
Rusaliile Negre. Amintiri din vara în care 45.000 de oameni au fost condamnați la exil în Bărăgan: „N-am avut...
Newsweek
Lovitură la pensie pentru pensionarii cu grupe de muncă. Justiția a decis: „Totul e oprit”. Cine pierde bani?
Digi FM
Cât oferă nașii la nuntă în 2026. Val de reacții după ce un român a dezvăluit câți bani vrea să pună în plic...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
John Travolta, confesiune rară despre durerea care l-a urmărit ani la rând: „Privesc întunericul, dar nu...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...