Alexandra Pop a câştigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori

judo

Reprezentanta României a învins-o în primul tur pe Diyora Keldiyarova din Uzbekistan, iar în faza următoare a trecut de algerianca Sadjia Amrane. În sferturile de finală însă, Alexandra a fost învinsă de Dilara Lokmanhekim din Turcia. În recalificări, Alexandra Pop a câştigat mai întâi în faţa sportivei Joana Diogo din Portugalia, iar în meciul pentru medalia de bronz a învins-o pe Cristina Budescu din Moldova.

Tot la categoria 48 de kilograme, Denisa Ungureanu a trecut în primul tur de Hadjer Mecerem din Algeria, dar a pierdut în meciul următor în faţa sportivei Milica Nikolici din Serbia.

Medalia de aur a categoriei a revenit japonezei Ami Kondo, care deţine şi titlul de campioană mondială la seniori, obţinut în urmă cu două luni la Celiabinsk.

La Campionatele Mondiale de judo pentru juniori (sub 21 de ani), care se desfăşoară în perioada 22-26 octombrie în SUA, participă 521 de sportivi din 72 de ţări, premiile totale ridicându-se la 100.000 de dolari.