Astra Giurgiu a câștigat Cupa României, primul său trofeu din istorie, la penalty-uri

- Gol Astra, marchează Laban 1-0

Actualizare 23:35: Egalitate și după prelungiri. Câștigătoarea Cupei se decide la penalty-uri.

Actualizare 22:58: Finala Cupei României: Steaua și Astra sunt la egalitate, după 90 de minute, scor 0-0. Urmează prelungiri pe Arena Națională.

În finala ce se va disputa pe Arena Națională, de la ora 21:00, se vor înfrunta primele două clasate din recent încheiata ediție de campionat.

Steaua a terminat neînvinsă cele două jocuri cu giurgiuvenii din Liga 1 (3-1 pe teren propriu și 1-1 în retur) și pornește cu prima șansă.

Laurențiu Reghecampf nu și-a lăsat elevii să sărbătorească până târziu în noapte câștigarea campionatului, pentru a-i avea la capacitate maximă în finală. În cazul în care formația din Ghencea va reuși eventul, vineri seara va urma o petrecere grandioasă.

„În momentul de față nu mă interesează decât să îi fac pe jucători să înțeleagă că ne așteaptă un meci dificil, vom întâlni o echipă motivată. Este finala Cupei României, este cel mai dificil meci al sezonului”, a spus antrenorul Stelei, scrie digisport.ro.

Jucătorii Stelei, dar mai ales cei ai Astrei, pot câştiga prime consistente în cazul unei victorii. Roş-albaştrii vor încasa 10.000 de euro de om, dacă vor face eventul, în timp ce Ioan Niculae le-a promis jucătorilor săi o sumă dublă.

În cazul în care Steaua va câștiga trofeul, echipa își va trece cea de-a 22-a Cupă în palmares.

Arena Națională va fi arhiplină, toate biletele fiind vândute cu mai multe zile înaintea disputării finalei. Meciul va fi condus la centru de Ovidiu Hațegan.

Echipele probabile:

Steaua: Tătăruşanu – Prepeliţă, Varela, Szukala, Latovlevici – Pintilii, Sânmărtean – Adi Popa, Keşeru, Tănase – Chipciu.

Astra: Coman – Măţel, Ben Youssef, Găman, Morais – Yahaya, Laban- Yoda, Budescu, Cristescu - Yazalde.

Finala Cupei României, Steaua - Astra, se va disputa vineri, de la ora 21:00, pe Arena Naţională.