Astra începe playoff-ul de pe primul loc

56d37db795f9cfb51e000000

Astra și Dinamo s-au luptat, în ultima etapa a sezonului regulat, pentru poziția de lider a Ligii 1.

Dorin Rotariu putea deschide scorul încă din minutul 10 al derby-ului. A scăpat singur cu Gavrilaş, dar a șutat în portarul gazdelor.

Replica giurgiuvenilor a venit prin Teixeira, care a fost blocat de Cerniauskas.

Câinii roșii au rămas în inferioritate pe finalul primei reprize - Steliano Filip a fost eliminat, după ce l-a oprit din poziție de ultim apărător pe Boudjemaa.

Fanii dinamoviști au reacționat la adresa lui Marius Șumudică și meciul a fost oprit pentru mai multe minute. Antrenorul Astrei a acuzat că a fost lovit cu un obiect aruncat din tribună.

Nu puteam să fac nimic, cum mă ridicam erau unii, abia așteptau să arunce cu ceva în mine, dar aveau ochii cam tulburi”, a spus Șumudică.

Chiar şi cu un om în minus, Dinamo a deschis scorul după pauză, prin Rotariu.

Am demonstrat că suntem caractere, am luptat unul pentru celălalt”, a spus dinamovistul.

Alb-roşiii au fost lideri în clasament pentru şapte minute. William de Amorim a restabilit egalitatea cu un şut deviat, iar Astra - Dinamo s-a încheiat 1-1.

Nu pot decât să fiu mulţumit, să felicit jucătorii, e greu cu Astra, echipa bună”, a spus Mircea Rednic.

Am întâlnit cea mai bună echipă în opinia mea, deci Dinamo chiar și în 10 oameni ne-a pus probleme”, a spus Marius Șumudică.

Astra va începe playoff-ul de pe primul loc, cu 27 de puncte, iar Dinamo - cu 24.

Citiți și Programul play-out-ului din Liga 1. CSMS Iași - CFR Cluj, capul de afiș al primei etape