Medalie de argint la bârnă pentru Ponor, la Cupa Mondială de la Doha

ponor barna 1

Gimnasta Cătălina Ponor a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în finală la bârnă, la Cupa Mondială de la Doha, informează News.ro.

17493678_454280288247748_8302289057250017280_n

Cătălina Ponor a fost notată cu 13,900 şi a obţinut astfel medalia de argint, celelalte sportive care au urcat pe podium fiind Tingting Liu (China, 14,466) şi Huan Luo (China, 13,700).

Ponor a concurat în calificări şi la sol, dar a ratat exerciţiul, încheind pe locul 11 (11,966), iar pe 12 s-a aflat Olivia Cîmpian (11,833).

Al doilea concurs, a treia medalie! Din momentul ăsta mergem în linie dreapta către Cluj. Sănătate, curaj și voința să fie și rezultatele vor veni și acolo! Au fost două săptămâni destul de grele cu două concursuri legate. Încă un pic de lucrat li perfecționat când ajungem acasă”, a scris sportiva pe Facebook.

În urmă cu o săptămână, la Cupa Mondială de la Baku, Cătălina Ponor a obţinut medaliile de aur la sol şi bârnă.

Tot sâmbătă, în finala masculină de la sărituri, Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 8, ultimul (13,983).

La finalul acestei săptămâni concurează şi Larisa Iordache într-o competiţie găzduită de St. Etienne.

Gimnaştii tricolori se pregătesc pentru Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, programate între 19-23 aprilie.