CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, după ce a învins cu 2-0 pe Astra Giurgiu

cupa rom

După remiza albă obţinută în prima manşă, Astra părea favorită la calificare. Formaţia din Giurgiu a dominat jocul, şi-a creat numeroase ocazii de gol, însă s-a lovit de un portar în mare formă, Mario Felgueiras, care s-a dovedit un adevărat înger păzitor.

Şi cum în fotbal ocaziile ratate se răzbună, clujenii au fructificat două din puţinele şanse pe care le-au avut. A făcut-o mai întâi Hora, în minutul 20, pentru ca Valente să stabilească scorul final în ultimul minut de joc.

CFR s-a calificat astfel pentru a patra oară în finala Cupei României, până acum reu reuşind să-şi adjudece de fiecare dată trofeul, în 2008, 2009 şi 2010.

În ultimul act, clujenii vor întâlni pe Petrolul Ploieşti, care a eliminat-o pe Oţelul Galaţi, după 3-0 în delasare şi 1-2 acasă.

Finala se va disputa la data de 1 iunie pe Arena Naţională din Bucureşti.

Au jucat echipele:

Astra Giurgiu: Lung jr. - Măţel, Mureşan, Ben Youssef, Morais - Seto, Yahaya (Florescu '76) - Enache (Distefano '56), Budescu, Tembo (Fatai '63) - Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Sare, Muniru (Sepsi '46) - Deac, Rui Pedro, Hora (Valente '73) - Bjelanovici (Maftei '81). Antrenor: Eugen Trică.

Cartonaşe galbene: Budescu '71 / Muniru '7, Sepsi '60.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Aurel Oniţă, Vladimir Urzică (asistenţi) - Adrian Comănescu (rezervă).