Eșec usturător pentru medieșeni

esec 20usturator-46946

În grupa I din faza a doua a Eurochallenge, Gaz Metan Mediaș a pierdut meciul din deplasarea cu BK Ventspils 96 la 64. Letonii, care pierduseră primele două partide din actuala fază a competiției, au dominat meciul încă de la început și conduceau cu 29-16 după primul sfert. Debutul actului secund a fost dominat de gazde, care s-au disțantat rapid la 19 puncte, cu scorul de 52-33. Ventspils a continuat să se apere exact și a fost de neoprit în ofensivă, iar înaintea sfertului 4 conducea cu 74 la 47. Ardelenii au avut procentaje scăzute la aruncările de la distanță, în timp ce statistica punctelor realizate din acțiune a fost net de partea balticilor. Cei mai buni marcatori ai medieșenilor au fost Shiloh cu 14 puncte și Mandache cu 12. În prezent, ardelenii au 4 puncte, la fel ca Ventspils. În primul meci din grupa I, formaţia antrenată de Marcel Țenter a fost învinsă categoric, în deplasare, de turcii de la Pinar Karsiyaka, scor 59-89, iar în cea de-a doua, ardelenii s-au impus, pe teren propriu, cu 84-82, în disputa cu finlandezii de la Joensuun Kataja.În următorul meci, Gaz Metan Mediaș întâlnește pe teren propriu Pinar Karsiyaka pe 12 februarie.