FORMULA 1. Pentru a treia oară consecutiv, Sebastian Vettel este campion mondial

25112012 20f1-35164

Rivalul său la titlul mondial, spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari, a terminat pe locul 2 la Interlagos, în timp ce coechipierul său, brazilianul Felipe Massa, a completat podiumul.

Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost al patrulea, iar germanul Nico Hulkenberg (Force India) al trecut linia de sosire al cincilea.

Cursa s-a încheiat sub safety-car, pe locurile 7-10 clasându-se în ordine germanul Michael Schumacher (Mercedes), aflat la ultima cursă în Formula 1, francezul Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) şi finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault).

Vettel a câştigat titul mondial acumulând trei puncte peste numărul reuşit de Alonso. Primele zece poziţii în clasmaentul piloţilor au fost ocupate de următorii piloţi: