FORMULA 1. Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Canadei

vettel 2433892b

Pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Canadei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. A fost primul succes al germanului pe circuitul „Gilles Villeneuve”, rezultat în urma căruia şi-a consolidat poziţia de lider al competiţiei.

Deţinător al ultimelor trei titluri mondiale, Vettel (Red Bull), a plecat din pole-position şi a menţinut această postură până la final, fără a putea fi depăşit nici măcar în momentele trecerii pe la boxe. Acesta a fost al treilea succes în acest sezon pentru neamţ, după cele din Malaiezia şi Bahrain, şi al 30-lea din întreaga carieră.

Podiumul a fost completat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), care a plecat de pe poziţia a treia a grilei start, şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Pe locul 4 s-a clasat australianul Mark Webber (Red Bull), pe 5 a trecut linia de sosire germanul Nico Rosberg (Mercedes), iar pe 6 a încheiat cursa francezul Jean-Eric Vergne (Toro Rosso).

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de britanicul Paul Di Resta (Force India), brazilianul Felipe Massa (Ferrari), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) şi germanul Adrian Sutil (Force India).

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc, în 30 iunie, la Silverstone (Marea Britanie).