Înfrângere cu scântei pentru Timba

s13 20infrangere 20cu 20scantei 20pt 20timba 20270213-51874

BC Timba a pierdut meciul cu BC Argeş Piteşti, după un joc marcat de răfuiala lui Jermont Horton cu Slobodan Popovic.

Timba a dominat echipa argeşeană în prima parte. A avut şi zece puncte avantaj, dar oaspeţii au intrat la cabine cu 38-36. Incidentul între american şi sârb s-a produs în primul minut al reprizei secunde, după ce căpitanul piteştenilor i-a aplicat un cap în figură. Ambii jucători au fost eliminaţi.

Horton avea 16 puncte şi 6 recuperări în momentul eliminării. Fără cel mai bun jucător, urşii n-au mai dat aceeeaşi replică piteştenilor, care şi-au asigurat victoria încă din sfertul trei. Timba a pierdut cu 68-81.

Ca să n-aibă emoţii înainte de play-out, Timba are nevoie de trei victorii în următoarele trei etape, în care vor juca în deplasare cu Miercurea Ciuc şi Dinamo şi pe teren propriu, cu CSU Sibiu.