Învinşi la Istanbul

sport 20polo-43364

Cu orgoliul rănit după înfrângerea suferită la Oradea, Galatasaray s-a năpustit spre poarta CSM-ului încă din primul sfert, cel care în final avea să facă diferenţa. Turcii s-au impus în primele opt minute de joc cu scorul de 4-2, iar până la pauza mare au mai înscris o dată fără să primească gol. Poloiştii orădeni s-au trezit în partea a doua jocului, dar a fost prea târziu. Victoriile cu 2-1 şi 1-0 în sferturile trei şi patru nu au fost de ajuns pentru a recupera diferenţa de trei puncte luată de turci, care s-au impus cu scorul de 6-5. În urma rezultatului înregistrat lângă Bosfor, cele două campioane ale Turciei şi României au făcut schimb de locuri în clasament. În derbiul grupei, Partizan şi-a luat revaşa în faţa liderului A-Hid Szeged, scor 8-6, însă maghiarii rămân la şefia grupei.

Pentru CSM Digi, pe 23 ianuarie urmează o nouă rundă de foc. Sârbii lui Partizan vin să lupte în apele bazinului orădean, în timp ce la Berlin, Galata şi Spandau luptă pentru calificare.