Irina Begu, în sferturi la Charleston. O va întâlni pe Angelique Kerber

irina camelia begu GettyImages-490229758

ACTUALIZARE 11:00 - Irina Begu (cap de serie 13) va evolua în sferturile de finală ale turneului de la Charleston împotriva campioanei en titre, Angelique Kerber, iar partida va fi transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport 2, vineri, de la ora 20:00.

Aceasta va fi a cincea întâlnire dintre cele două jucătoare, situaţia la „directe” fiind egală, 2-2. Kerber s-a impus la Indian Wells (2013), cu 6-3, 6-2, şi la Charleston (2015), cu 7-6, 7-6, în timp ce victoriile sportivei de 25 de ani au venit la Australian Open (2015, 6-4, 0-6, 6-1) şi la Roma (2015, 6-3, 6-3).

Irina a avut un start de meci de coșmar, pierzând primul set în doar 25 de minute, însă apoi și-a revenit și a dus meciul în decisiv.

Ultimul act a durat aproximativ o oră, a fost extrem de echilibrat, dar Begu a făcut diferența la tie-break. În turul următor, sportiva noastră se va întalni cu Angelique Kerber, campioana de la Australian Open 2016 și locul 2 WTA.