Judo | Monica Ungureanu, medalie de aur la Grand Prix-ul de la Tbilisi

monica ungureanu judo

Monica Ungureanu a câştigat grupa B a categoriei, după victorii cu Sol Mi Kim (Coreea de Nord) şi Valentina Moscatt (Italia), iar în semifinale a trecut de rusoaica Irina Dolgova. În ultimul act, Monica Ungureanu a învins-o pe Taciana Lima (Guineea Bisau) şi a intrat în posedia medaliei de aur la categoria 48 de kilograme, potrivit Digi Sport.

La aceeaşi categorie, în grupa D, Violeta Dumitru a fost eliminată în turul II chiar de Taciana Lima.

De asemenea, la 52 de kilograme, Larisa Florian a pierdut în primul tur al grupei C, cu Mi-Ri Kim (Coreea de Sud), iar la 57 de kilograme, Loredana Ohâi a fost eliminată în turul II al grupei D de Sappho Coban (Germania), în timp ce Corina Căprioriu a ajuns până în recalificări, dar a cedat în lupta cu Miryam Roper (Germania). Anterior, în grupa A, Căprioriu obţinuse o singură victorie, cu Anna Kaziulina (Kazahstan).

La Grand Prix Tbilisi, medalia de aur este recompensată cu 3.000 de dolari, cea de argint cu 2.000 de dolari, iar cele două de bronz pentru fiecare categorie cu câte 1.000 de dolari.