Jules Bianchi, transportat inconştient la spital după un accident suferit la Marele Premiu al Japoniei

Accident Bianchi Formula 1 Japonia - Getty

Cursa de la Suzuka a avut un final tensionat, marcat de accidentele lui Jules Bianchi (Marussia) și Adrian Sutil(Sauber), din turul 46. Hamilton nu s-a bucurat de victorie până pe podium, în așteptarea veștilor privind starea lui Bianchi, transportat de urgență la centrul medical.

Ca urmare a evenimentelor din ultima parte a cursei, care au făcut să se desfășoare cu steagul roșu încă din turul 46, ierarhia finală a fost declarată cea de la sfârșitul celui de-al 44-lea tur (Marele Premiu al Japoniei are, în mod normal, 53 de tururi), scrie Digi Sport.

În clasamentul piloților, Hamilton s-a distanțat la 10 puncte de colegul său de echipă, Nico Rosberg, care l-a secondat pe circuitul de la Suzuka. Locul al treilea i-a revenit lui Sebastian Vettel (Red Bull). Dacă s-ar fi luat în calcul ierarhia finală, după 47 de tururi, primele două locuri ar fi rămas neschimbate, iar podiumul al fi fost completat de colegul campionului mondial en-titre, Daniel Ricciardo.

Safety car-ul a fost de două ori pe pistă, la start și pe final, iar ploaia torențială a fost prezentă încă de la început.

Hamilton a devenit, totodată, cel mai prolific pilot al lui Mercedes, cu 9 victorii pentru constructorul german. A fost primul triumf la Suzuka pentru britanic.