LIGA CAMPIONILOR. Bayern merge în sferturi, deşi a fost învinsă cu 2-0 de Arsenal

1403 20bayern 20arsenal-54697

Arsenal a făcut tot posibilul pentru a întoarce rezultatul din manşa tur a optimilor. Învinşi cu 3-1 acasă, oamenii lui Arsene Wenger au început prefect returul de la Munchen, iar Olivier Giroud a deschis scorul încă din minutul 3.

Finalul partidei a fost extrem de încins. În minutul 86, Koscielny a marcat golul de 2-0 al londonezilor, care mai aveau nevoie de o singură reuşită pentru a se califica în sferturi.

Germanii au ştiut să ţină însă de rezultat şi merg mai departe graţie golurilor mai multe înscrise în deplasare, în timp ce Anglia a rămas în afara competiţiei, ceea ce nu s-a mai întâmplat de foarte mulţi ani.

Au jucat echipele:

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba - Javi Martinez, Luiz Gustavo - Muller, Kroos (Timoşciuk '81), Robben - Mandzukici (Gomez '73). Antrenor: Jupp Heynckes.

Arsenal Londra: Fabianski - Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Ramsey (Gervinho '72), Arteta - Walcott (Oxlade-Chamberlain '72), Rosicky, Cazorla - Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.

Meciul a fost arbitrat de Pavel Kralovec (Cehia).

În celălalt meci al zilei, Malaga s-a calificat în detrimentul lui FC Porto. După ce în Portugalia au pierdut cu 1-0, spaniolii au câştigat cu 2-0 returul disputat pe teren propriu.

Formaţiile calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt următoarele: Real Madrid, FC Barcelona, Malaga (toate Spania), Borussia Dortmund, Bayern Munchen (ambele Germania), Paris Saint-Germain (Franţa), Juventus Torino (Italia) şi Galatasaray Istanbul (Turcia).

Tragerea la sorţi va avea loc vineri, la Nyon.