LIGA CAMPIONILOR. CFR Cluj - Braga 3-1. Europa League este o certitudine pentru ardeleni

2111 20cfr 20victorie-34463

Clujenii au început în forță și în minutul 7 Rui Pedro a marcat din careu, după o pasă a lui Bastos. În minutul 15, același Rui Pedro înscrie din nou, printr-un șut din cădere, dar două minute mai târziu, lusitanii reduc din diferență după un gol al lui Alan, care a profitat de o gafă a lui Rada și a finalizat pe lângă Felgueiras.

În minutul 34, Rui Pedro a reușit un hattrick, iar CFR și-a asigurat victoria care le asigură calificarea în Europa League.

Pentru a accede în „optimile” Ligii Campionilor, clujenii trebuie să obțină în meciul cu Manchester United un rezultat mai bun decât Galatasaray în partida cu Braga.

Au jucat echipele:

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada - G. Mureşan, Luis Alberto - Sougou (Aguirregaray '74), Rui Pedro (Kapetanos '81), Camora - Bastos (Godemeche '83). Antrenor: Paulo Sergio.

Sporting Braga: Beto - Leandro Salino (Helder Barbosa '33), Douglao, Nuno Coelho, Ismaily - Ruben Micael, Custodio, Hugo Viana (Mossoro '68) - Alan, Eder (Ze Luis '57), Ruben Amorim. Antrenor: Jose Peseiro.

Cartonaşe galbene: Rui Pedro '70, Sougou '72, Cadu '84 / Mossoro '88.

Cartonaş roşu: Douglao '45+1.

Clasamentul Grupei H:

1. Man. United 5 4 0 1 9-5 12 2. Galatasaray 5 2 1 2 5-5 7 3. CFR Cluj 5 2 1 2 8-7 7 4. Sporting Braga 5 1 0 4 6-11 3