LIGA CAMPIONILOR. Dinamo Tbilisi - Steaua, scor 0 - 2. Iancu a marcat o dublă

iancu

Deși au avut câteva ocazii, georgienii nu le-au pus mari probleme steliștilor decât în minutul 60, când au și irosit un penalti, după un henț în careu al lui Latovlevici.

Însă cei care au deschis scorul au fost roș-albaștrii, prin Iancu. În minutul 64, mijlocașul Stelei a prins un șut de senzație, fără preluare, din afara careului, care l-a lăsat fără nicio reacție pe Loria.

Cu nouă minute înainte de final, Iancu a majorat scorul la 2 - 0, după ce a marcat din careul de 16 metri. Tănase i-a pasat perfect după o fază de unu la unu.

Au evoluat echipele:

Dinamo Tbilisi: Loria - Seturidze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Glisici - Merebashvili (Khocholava, 87), Grigalashvili, Khmaladze, Kvirkvelia – Xisco (Vouho, 67), Dvali (Goga, 79)

Antrenor: Duşan Uhrin jr.

STEAUA: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii (Gardoș, 84), Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu (G. Iancu, 46), Tănase – Nikolici (Piovaccari, 57)

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Returul va avea loc la București, pe 6 august.

Campioana României, Steaua Bucureşti, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce a trecut, cu scorul general de 5-1, de echipa macedoneană Vardar Skopje, în turul doi preliminar al competiţiei.