Maraton printre gheţuri. 50 de oameni au luat parte la cursa organizată în Antarctica

maraton-1

Până la urmă, nu a contat atât de mult cine a câştigat întrecerea, fiindcă au reuşit cu toţii să treacă linia de sosire, o performanţă pe care puţini oameni o reuşesc.

50 de oameni au luat startul într-una dintre cele mai dure curse din lume. Au alergat aproape 42 de kilometri prin zăpada din Antarctica, îndurând un frig pătrunzător. Câştigătorul ediţiei din acest an a fost un ceh pasionat de curse de acest gen.

„Mă simt excelent, n-ai cum să te simţi altfel odată ce termini acest maraton. E o experienţă fantastică, am alergat în 160 de astfel de curse, dar nimic nu e atât de frumos”, spune Petr Vabrousek, maratonist.

Competiţia rezervată femeilor a fost câştigată de o sportivă din Marea Britanie, care a şi doborât recordul acestei curse. Pentru toţi ceilalţi, gloria a însemnat simplul fapt că au trecut linia de sosire. O experienţă cu adevărat remarcabilă pentru toţi, iar cei mai mulţi au promis că-şi vor încerca norocul şi la cursa de anul viitor.