Mergea şi Tecău s-au calificat în finala de la BRD Năstase-Ţiriac Trophy

tecau mergea 23 apr

În primul set, cele două perechi şi-au făcut serviciul în primele patru ghemuri, dar apoi olandezii au rupt echilibrul şi s-au desprins la 5-2, deşi Mergea şi Tecău au avut şapte mingi de break, ratându-le pe toate. Koolhof şi Middelkoop şi-au adjudecat setul inaugural în circa o jumătate de oră, cu 6-3.

În setul al doilea, Mergea şi Tecău au început cu dreptul, şi-au făcut serviciul, iar apoi au reuşit un break pentru 2-0. Din păcate, cei doi români nu şi-au fructificat avantajul şi scorul a devenit la scurt timp 2-2. Tricolorii au jucat însă perfect în continuare şi au încheiat setul cu 6-2, restabilind egalitatea.

În supertiebreak, românii, principalii favoriţi ai probei de dublu, au fost conduşi cu 4-2 şi 6-4, dar au revenit şi au avut avantaj, 7-6, 8-7 şi au încheiat cu 10-8.

Koolhof şi Middelkoop au un titlu împreună, anul acesta, la Sofia.

Tecău (5 ATP) şi Mergea (13 ATP) fac pereche pentru prima oară după multă vreme în circuitul ATP, în ultimii ani evoluând alături doar în meciurile de Cupa Davis. Koolhof şi Middelkoop ocupă locuri mult mai slabe în ierarhia mondială, 58, respectiv 56.

În finală, cei doi vor întâlni perechea Chris Guccione (Australia)/Andre Sa (Brazilia), care în primul tur a trecut de Marius Copil şi Adrian Ungur, câştigătorii de anul trecut, cu 6-3, 6-4.

Prin calificarea în ultimul act, Mergea şi Tecău şi-au asigurat un cec de 13.170 euro şi 150 de puncte ATP, iar învinşii s-au ales cu 7.140 euro şi 90 puncte ATP.