Messi și Suarez au reeditat penalty-ul Cruyff-Olsen

p 1

Barcelona a avut prima mare ocazie a confruntării cu Celta Vigo, dar Neymar nu l-a putut învinge pe Sergio Alvarez. A reușit însă Messi din lovitură liberă în minutul 28.

Celta a egalat cu 6 minute înainte de pauză: Jordi Alba l-a faultat pe Guidetti și tot suedezul a tranformat penalty-ul.

Barca a atacat cu furie în debutul părții secunde: Suarez a trimis în bară. Uruguayanul și-a adus până la urmă echipa în avantaj în minutul 59 din pasa lui Messi.

Celta nu s-a predat, iar Wass a trecut în două rânduri pe lângă egalare. Scăpată cu bine, Barca s-a detașat.

În minutul 75, Suarez a făcut tripla după acțiunea lui Neymar.

Catalanii nu s-au oprit, iar Messi și Suarez au oferit faza meciului la un penalty obținut de argentinian. Messi i-a dat o pasă decisivă specială golgeterului din Spania, după modelul Cruyff-Olsen din 1982.

Rakitic a marcat și el cu 5 minute înainte de final, iar cireașa pe tort a fost pusă de Neymar în prelungiri.

Barcelona s-a impus cu 6 - 1 în fața Celtei și pregătește acum restanța cu Sporting Gijon. Meciul este în direct la Digi Sport 1, miercuri de la 19:30.