Monica Niculescu a produs surpriza zilei la Miami, la dublu. Victorie în fața lui Hingis!

MONICA

Sportiva noastră și rusoaica Margarita Gasparyan le-au trimis acasă pe Martina Hingis și Sania Mirza, scor 6-4, 6-2, principalele favorite la câștigarea turneului, dar și perechea aflată pe primul loc în lume.

Perechea româno-rusă a obţinut victoria în doar 66 de minute în faţa celor mai bune jucătoare de dublu ale lumii.

Niculescu (32 WTA la dublu) şi Gasparian (52 WTA la dublu), aflate la doar al treilea turneu împreună, şi-au asigurat un cec de 42.000 dolari şi 215 puncte WTA prin calificarea în sferturile de finală, unde vor juca împotriva cuplului americano-rus Vania King/Ala Kudriavţeva.

Hingis şi Mirza au încheiat în februarie, în sferturi la Doha, o serie de 41 de victorii consecutive la dublu în circuitul profesionist feminin. După Doha, Hingis şi Mirza au pierdut în optimi la Indian Wells (în meciul cu King/Kudriavţeva) şi la Miami (Niculescu/Gasparian).

Monica a fost învisă, luni cu scorul de 6-2, 6-2, de Johanna Konta, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 24, în optimile de finală ale Miami Open, va primi 67.590 de dolari şi 120 de puncte WTA pentru evoluţia de la simplu.