O nouă victorie pentru naționala de handbal masculin: 32-24 cu Slovacia

5778785-Mediafax Foto-Razvan Lupica 1

Handbaliştii români au început mai greu meciul cu Slovacia din preliminariile Mondialului din 2015 şi au înscris primul gol abia în minutul șase. Scăpaţi de emoţii, tricolorii s-au distanţat apoi pe tabelă, iar la pauză conduceau cu 14-10.

Diferenţa a crescut în prima parte a reprizei a două, 19-12, dar slovacii au înscris de cinci ori consecutiv și au echilibrat disputa. Portarul Irimuş le-a dat însă o mână de ajutor tricolorilor - a aparat un „șapte metri” şi a avut alte câteva intervenții spectaculoase. România s-a dezlănțuit pe final și a câștigat cu 32-24.

Următorul meci al tricolorilor este programat în ianuarie 2014, pe teren propriu, cu Cipru. Câştigătoarea grupei preliminare se va califica în play-off-ul pentru Campionatul Mondial din 2015, care va avea loc în Qatar.