Performanță a româncelor la campionatul de gimnastică. Denisa Golgotă a câștigat argint și bronz

denisa golgota glasgow getty

Denisa Golgotă a cucerit, duminică, medalia de argint în finala de la sol a Campionatelor Europene de la Glasgow. A fost a doua medalie a României şi a Denisei Golgotă la această ediţie a CE, după bronzul de la sărituri.

Gymnastics - European Championships Glasgow 2018: Day Four

La sol, românca a fost notată cu 13.600, potrivit News.ro.

Medalia de aur i-a revenit franţuzoaicei Melanie de Jesus, cu 13.766, iar bronzul belgiencei Axelle Klinckaert, cu 13.400.

Tot duminică, Denisa Golgotă a câştigat medalia de bronz, în finala probei de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de la Glasgow.

Românca a obţinut notele 14.500 şi 13.833, având o medie de 14.166.

Aurul i-a revenit sportivei Boglarka Devai din Ungaria, cu 14.349, urmată de Angelina Melnikova din Rusia, cu 14.233, care a luat argintul.

Gimnasta Ioana Stănciulescu a câştigat, duminică, medalia de aur în concursul de sol din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Glasgow, la junioare.

Stănciulescu, care a concurat ultima în finala de la sol, a fost notată cu 13.433.

Cealaltă româncă din finala de la sol, Antonia Duţă, s-a clasat pe locul patru, cu un punctaj de 19.900, la egalitate cu medaliata cu bronz, britanica Amelie Morgan, şi cu ocupanta poziţiei cinci, rusoaica Vladislava Urazova.

Silviana Sfiringu a concurat duminică în două finale, la sărituri şi la bârnă. La sărituri, ea a ocupat locul cinci, cu media 13.849. Aurul a fost câştigat de italianca Asia D’Amato (14.233). La bârnă, românca s-a clasat pe şase (12.700), în timp ce medalia de aur i-a revenit tot unei italience, Giorgia Villa (13.633).