POLO | România s-a calificat în sferturile de finală ale turneului preolimpic

polo romania

Scorul pe reprize a fost 3-1, 1-3, 3-3, 1-1, iar pentru tricolori au marcat Goanţă (3), Negrean (2),Radu, Gheorghe, Teohari (1).

Tot joi, Ungaria a trecut de Slovacia, cu 16-7, în timp ce Canada a învins Franţa, cu 13-5.

Rezultatele complete ale tricolorilor în grupa A sunt următoarele: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franţa, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada şi 8-8 cu Rusia. În sferturi, România se va duela cu Italia.

După cinci partide în grupa A, România are 4 puncte şi încheie pe locul 4. În sferturi s-au mai calificat Ungaria (9 puncte), Canada (8) şi Franţa (6). Rusia încheie pe locul 5 (3 puncte) şi Slovacia pe 6 (0).

Primele patru clasate în fiecare din cele două grupe se vor califica în sferturile de finală, unde se va lupta încrucişat pentru semifinale. Semifinalistele turneului vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice.

Echipa României a participat la nouă ediţii ale Jocurilor Olimpice, începând cu 1952, iar cea mai bună clasare a fost în 1976 – locul 4.