România a învins Ungaria cu 3 – 0. Marica, Pintilii și Tănase au asigurat victoria tricolorilor

127918 127918 bucurie romania

Actualizare 23:20: În celelalte două meciuri ale grupei D, Turcia a învins Andorra cu scorul de 5 – 0, iar Estonia a reușit un egal cu Olanda 2 – 2.

6. Andorra 0p (7j)

Actualizare 22:52: România a învins Ungaria cu scorul de 3 la 0, grație golurilor lui Ciprian Marica, Mihai Pintilii și Cristian Tănase.

Actualizare 22:46: Tănase a majorat scorul la 3 - 0, cu un șut la colțul lung.

Actualizare 22:45: Ultima schimbare în echipa oaspeților, în minutul 85: a ieșit Koman și a intrat Szabics.

Actualizare 22:38: Ultima schimbare în echipa României: Marica a fost înlocuit de Hoban în minutul 80.

Actualizare 22:26: Schimbare în echipa Ungariei în minutul 68: iese Varga şi intră Lovrencsics.

Actualizare 22:22: În minutul 64, în echipa României este făcută a doua schimbare, a ieșit Maxim și a intrat Adi Popa. 41.405 spectatori asistă la partida România - Ungaria.

Actualizare 22:18: Vanczak a văzut cartonașul galben pentru un fault comis asupra lui Goian, în minutul 59.

Actualizare 22:17: Prima schimbare în echipa României. Torja a fost înlocuit de Tănase în minutul 58.

Actualizare 22:10: Primul cartonaș galben pentru România, văzut de Bourceanu în minutul 51. Mijlocașul va fi suspendat cu Turcia.

Actualizare 22:04: A început repriza secundă. Nicio modificare în cele două echipe.

Actualizare 21:47: Pauză.

Actualizare 21:46: Liptak a comis un fault asupra lui Maxim în minutul 46 și a primit cartonașul galben

Actualizare 21:34: În minutul 34 a avut loc prima schimbare în echipa Ungariei. A ieșit Korcsmar și a intrat Hajnal.

Actualizare 21:32: Mihai Pintilii a majorat scorul la 2 - 0 cu un șut din afara terenului direct la vinclu, în minutul 32.

Actualizare 21:14: Korcsmar a primit cartonașul galben pentru un fault asupra lui Torje.

Actualizare 21:02: Marica a deschis scorul în minutul 2. Atacantul român i-a furat mingea lui Vanczak, după care a scăpat singur și a finalizat elegant pe sub Bogdan.

Echipele de start

România (4-2-3-1)
Tătăruşanu - Măţel, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, Stancu, Maxim - Marica

Rezerve: Lobonţ - Luchin, Papp, Găman, Latovlevici, Adi Popa, Tănase, Hoban, Grigore, Alexe, Gigel Bucur
Selecționer: Victor Pițurcă

Ungaria (4-2-3-1)
Bogdan - Vanczak, Liptak, Guzmics, Kadar - Korcsmar, Varga - Koman, Bode, Dzsudzsak - Szalai

Rezerve: Kiraly, Elek, Laczko, Nemeth, Fiola, Lovrencsics, Gyomber, Devecseri, Szabics, Szakaly, Hajnal, Megyeri

6. Andorra 0p (6j)

Tot în această seară se mai dispută partidele Turcia - Andorra și Estonia - Olanda.

România - Ungaria înseamnă mai mult decât un simplu meci de fotbal. Este vorba de o rivalitate începută în urmă cu 82 de ani. 66 de ani au aşteptat tricolorii o victorie în faţa maghiarilor, iar acum e rândul adversarilor să fie de 32 de ani fără succes în faţa României.

Microbiştii unguri veniţi să îşi susţină naţionala au devastat o stradă din Centrul Vechi al Bucureştiului. Au aruncat cu petarde, sticle și cu scaune chiar înspre jandarmi. Confruntări au avut loc şi în Gara de Nord, după sosirea unui tren cu peste 900 de suporteri din Ungaria. Jandarmii au fost nevoiţi să folosească fumigene ca să-i liniştescă pe suporterii violenţi.